Festiwal "Ale Kino!"

23. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" rozpoczął się 7 czerwca w Poznaniu. W programie imprezy są dwa konkursy - filmów fabularnych i animowanych, łącznie zaprezentowane zostaną 72 polskie i zagraniczne filmy zrealizowane w latach 2003-2005.

 
 

Filmy oceniane będą przez dwa międzynarodowe profesjonalne składy jurorskie, które przyznają Grand Prix - Złote Koziołki dla najlepszego filmu. Ponadto jury przyzna nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego polskiego filmu animowanego. Swoją nagrodę przyzna również telewizja Kino Polska wraz z Telewizją Kablową Koma. Także publiczność wybierze swój ulubiony film w drodze plebiscytu.

Według twórcy telewizyjnego reżysera Mikołaja Haremskiego, który jest członkiem jury oceniającego filmy fabularne, tak naprawdę nie ma takiej kategorii kina, jak film dla dzieci.

Zdaniem jurora, film, który z założenia mają oglądać dzieci, musi być zrobiony tak samo dobrze, jak dla dorosłego i powinien być również dla dorosłych interesujący.

"Dzisiejsze dzieci znają język filmowy, bo się urodziły przy telewizorze. Dzieci sposób opowiadania obrazkami mają we krwi. Istotne jest to, w jaki sposób rozumieją i interpretują problem pokazany w filmie. I dobrze, jeśli jeszcze mogą potem o tym filmie porozmawiać" - powiedział Haremski.

W ramach festiwalu odbędzie się przegląd filmów japońskiego twórcy Hayao Miyazakiego, nagrodzonego w 2003 roku Oscarem. W Poznaniu, podczas uroczystego otwarcia Festiwalu "Ale Kino!", odbędzie się przedpremierowy pokaz jego najnowszego filmu "Ruchomy zamek Hauru".

Przyznawaną corocznie nagrodę specjalną - Platynowe Koziołki - organizatorzy przyznali w tym roku Hannie Polak i Andrzejowi Celińskiemu za film "Dzieci z Leningradzkiego". Jak powiedział dyrektor festiwalu Jerzy Moszkowicz, w tym roku wyjątkowo nagrody dostali twórcy, którzy zrobili film o dzieciach i młodzieży, a nie dla nich.

"Ale Kino!" to jeden z największych festiwali filmowych w Polsce. Prezentuje i promuje wartościowe filmy dla dzieci i młodzieży, stymuluje ich dystrybucję, jest miejscem spotkań i dyskusji twórców, krytyków i teoretyków filmu, producentów, dystrybutorów, pedagogów i młodej publiczności.

Festiwal zakończy się 12 czerwca.

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas