Reklama

Reklama

Fiasko

Czy można coś poradzić na gonitwę i lęk, które stały się filarami życia współczesnego człowieka? Napędzani przez rywalizację i zagubieni w produkowanych przez media coraz większych potrzebach, toniemy w chaosie, niepewności i niezaspokojeniu.

 "Fiasko" Tomasza Mazura w swym zamierzeniu jest stoicką, ironiczą - i jakże celną - odpowiedzią na ułudę cywilizacji konsumpcji. Autor świadom coraz większego kryzysu, rozczarowany nieskutecznością obiecujących zbyt wiele poradników napisał rewolucyjny antyporadnik. Nie daje on łatwych odpowiedzi, nie buduje zamków na piasku, nie mówi czytelnikowi, co ma robić. Zamiast tego w trzynastu rozdziałach, m.in.: Rozpamiętujcie przeszłość, Róbcie zbyt wiele rzeczy naraz, Stawiajcie sobie zbyt duże wymagania, Romansujcie, Porównujcie się z innymi, Nie próbujcie dogadać się z innymi ludźmi, Nie szukajcie sensu, pokazuje wykroczenia współczesnego człowieka przeciwko samemu sobie. I stawiając diagnozę pozwala się przejrzeć nam w tym szelmowskim lustrze, a przede wszystkim odpowiada na pytania: Jakie są powody naszych niepowodzeń? Czemu marnujemy życie? Czemu dręczy nas niepokój?

Reklama

Co najważniejsze, przy okazji pisze filozoficzną książkę z przymrużeniem oka i trafiającą do szerokiej publiczności. Nauka Marka Aureliusza, Seneki czy Epikteta w prosty i bezpretensjonalny sposób pozwala się porzucić bezcelową gonitwę, a zacząć budować spokój, szczęście oraz harmonię.

Dr Tomasz Mazur - wykładowca w Instytucie Filozofii UW, założyciel nieformalnego Centrum Praktyki Stoickiej. Prywatnie jest mężem, ojcem córki i dwóch chłopców. Z zamiłowania rowerzysta, koszykarz oraz wielki miłośnik muzyki, w szczególności Franka Zappy. Jego zdaniem sztuka życia, poważna i refleksyjna, jest jedną z najważniejszych potrzeb współczesnego człowieka.

 "Większość z nas ma nieudane życie: marnujemy dzień za dniem, egzystujemy w lęku, w cieniu niespełnionych marzeń, płonnych nadziei i utajonych pragnień, ale czynimy to w sposób niekonsekwentny, chaotyczny, niesystematyczny. Nie umiemy nawet porządnie zniszczyć sobie życia! Także to jest w nas nieudane .Oto wskazówki, jak to zrobić naprawdę dobrze. Skoro już musimy mieć nieudane życie, postarajmy się o to. Stoczmy się z klasą. Nie poprzestańmy na lekkiej nerwicy. Zafundujmy sobie porządną depresję

Tomasz Mazur

"Fiasko. Podręcznik nieudanej egzystencji"

Wydawnictwo Carta Blanca

 


Carta Blanca
Dowiedz się więcej na temat: Okładka książki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy