Hawaje zakazują olejków do opalania

Chcąc chronić rafy koralowe Hawaje wprowadzają zakaz kupowania i dystrybucji niektórych olejków do opalania. Projekt ustawy zaproponowany w maju został podpisany przez gubernatora stanu Hawaje, Davida Ige i wejdzie w życie w 2021 roku.

Hawaje wprowadzają zakaz kupowania i dystrybucji niektórych olejków do opalania
Hawaje wprowadzają zakaz kupowania i dystrybucji niektórych olejków do opalania123RF/PICSEL

"To tylko jeden mały krok w kierunku ochrony i przywracania raf koralowych na Hawajach" - powiedział Ige podczas ceremonii podpisania ustawy. Tym samym Hawaje stały się pierwszym stanem, który wprowadza taki zakaz.

Projekt ustawy, pierwotnie zaproponowany przez senatora stanowego Mike'a Gabbarda w maju, wejdzie w życie w 2021 roku. Jest on specjalnie ukierunkowany na filtry słoneczne, które zawierają oksybenzon i oktokarboksylan, które pomagają absorbować promieniowanie UVB i UVA.

Filtry przeciwsłoneczne, które często są "spłukiwane" podczas pływania, mogą zanieczyszczać źródła wody. Stwierdzono, że w kontakcie z rafami koralowymi te chemikalia powodują nieodwracalne uszkodzenia korali i ich wybielania.

Craig Downs, dyrektor wykonawczy Haereticus Environmental Laboratory, przez pięć lat badał rafy koralowe na wyspach hawajskich i stwierdził, że poważne zagrożenia związane z zanieczyszczeniami chemicznymi raf koralowych wynika z ich niezdolności do odnawiania.

"Młode koralowce są tysiąc razy bardziej wrażliwe na toksyczne działanie tych chemikaliów, niż dorosłe korale" - powiedział Downs. "To, co widzimy, to powolny rozkład raf koralowych" - podkreśla Downs.

Aby uniknąć chemicznych filtrów przeciwsłonecznych, Doris Day, profesor dermatologii klinicznej w New York University Langone Medical Center, zaleciła konsumentom, aby sięgali po filtry mineralne, które są uważane za mniej niebezpieczne i nie zawierają środków chemicznych. (PAP Life)

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas