Reklama

Hend Zaza: najmłodsza olimpijka

Syryjska tenisistka stołowa Hend Zaza jest najmłodszą olimpijką. Rok temu mając zaledwie 11 lat, wygrała turniej kwalifikacyjny w Azji Zachodniej. W ten sposób zagwarantowała sobie miejsce na tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Igrzyska olimpijskie w Tokio

Hend Zaza jest nie tylko najmłodszą zawodniczką tegorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio, jest także jedyną kobietą w sześcioosobowej drużynie z Syrii.

Podobna sytuacja miała miejsce w 1968 roku, kiedy to 11-letnia Beatrice Hustiu startowała w łyżwiarstwie figurowym na zimowych igrzyskach olimpijskich. 

Na igrzyskach olimpijskich w Tokio Hend Zaza jest razem ze skoczkiem wzwyż Majdem Eddinem Ghazalem, ciężarowcem Manem Asaadem, skoczkiem Ahmedem Hamsho, pływakiem Aymanem Kalzieh i triatlonistą Mohamedem Masso.

Udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2021 roku zagwarantowała jej wygrana w mistrzostwach Azji Zachodniej. Pokonała 40-letnią libańską rywalkę, a już w sobotę zmierzy się z 39-letnią Austriaczką Liu Jia.

Reklama

Hend Zaza - najmłodsza olimpijka

Mając pięć lat, po raz pierwszy wzięła do rąk paletkę do tenisa stołowego. Nikt się nie spodziewał, że siedem lat później weźmie udział w igrzyskach olimpijskich.  

To właśnie wtedy zauważył ją jej trener — Adham Jumaan. Gra dziewczynki ze starszym bratem go zachwyciła. Od tamtego momentu Hend Zaza ciężko trenuje, by z dnia na dzień być coraz lepsza w tym, co robi. Mając zaledwie sześć lat zajęła drugie miejsce w syryjskich mistrzostwach juniorów. Na jej koncie jest także m.in. wygrana krajowych zawodów dla dzieci poniżej 12 lat.

Mimo że Hend Zaza od małego dziecka jest związana ze sportem, to swoją przyszłość wiąże nie tylko z tenisem stołowym. 

Wojna domowa w Syrii

Hend Zaza pochodzi z Syrii, gdzie w 2011 roku wybuchła wojna domowa. Mimo trwającego konfliktu Hend Zaza nie przestała trenować. 

Bassam Khalil, prezes Syryjskiej Federacji Tenisa Stołowego stwierdził, że wojna w Syrii skutecznie uniemożliwiła Syryjczykom wzięcie udziału w wielu wydarzeniach sportowych. Mimo to starano się, by tenis stosowy cały czas był praktykowany w kraju.   

Czytaj więcej:

Małgorzata Rozenek-Majdan na urlopie we Włoszech. Wreszcie odpocznie?

Słynne sportowe małżeństwa i pary

Anna Dereszowska niczym Marilyn Monroe

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Igrzyska Olimpijskie | Igrzyska Olimpijskie w Tokio
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama