Horror zacznie się już w ten weekend. Wichury i trąby powietrzne to dopiero początek!

W weekend (17-19 lutego) pojawi się nagłe załamanie pogody. W tych dniach nadchodzący cyklon Ulf przyniesie niebezpieczne wichury, które będą zagrażały życiu. Silny wiatr będzie wyrywać drzewa, uszkadzać budynki i przerywać dostawy prądu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że już w piątek po południu możemy się spodziewać pierwszych silnych porywów wiatru.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że przed nami groźny weekend
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że przed nami groźny weekendWojciech MatusikEast News

Załamanie pogody i potężne wichury

Silny wiatr będzie uszkadzał wszystko, co spotka na swojej drodze. Istnieje ryzyko, że połamie drzewa, zerwie dachy z budynków, a co więcej będzie zagrażał życiu. "W weekend czeka nas bardzo niebezpieczna aura. Porywy wiatru huraganowe - nad samym morzem do 125 km/h, na północy kraju od 105 km/h do 120 km/h, w pozostałej części kraju od 70 km/h do 90 km/h" - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że przed nami groźny weekend. Już w piątek po południu pojawią się pierwsze porywy wiatru nawet do 70 km/h. Z piątku na sobotę będzie wiać jeszcze mocniej. Słabszy wiatr pojawi się dopiero w niedzielę. Zdaniem synoptyków najniebezpieczniej będzie na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim. Na Bałtyku pojawi się sztorm - 12 st. w skali Buforta.

Jak powiedział Grzegorz Walijewski "dodatkowo mogą wystąpić burze, a nawet trąby powietrzne, choć prawdopodobieństwo jest niewielkie, poniżej 10 proc., to jednak wskaźniki się uaktywniły."

Nadchodzące dni będą więc dramatyczne. Niebezpieczne warunki pogodowe mogą spowodować utrudnienia w ruchu drogowym, a także lotniczym. W górach natomiast pojawią się intensywne opady śniegu.

Silne wichury w Polsce. Wydano ostrzeżenia meteorologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej za pośrednictwem facebookowego profilu informuje o warunkach pogodowych na najbliższy weekend. W najnowszym poście podano, że właśnie wydano ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem. Dodano, że dzisiejsza noc i jutrzejszy dzień (17-18.02) będą niebezpieczne.

Poza tym przekazano, że w następnym tygodniu również czeka nas wietrzna pogoda. Będzie wiało jednak znacznie słabiej. Oszacowano, że z prędkością nieprzekraczającą 65 km/h. "Dynamiczny, wietrzny weekend przyniesie znaczne wzrosty poziomów wody na stacjach morskich, cofkę w ujściowych odcinkach rzek i sztorm na Bałtyku do 12 w skali B. Na południu natomiast występować będą roztopy i spowodowane nimi wzrosty stanów wody" - podał IMGW na Facebooku.

***

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 46: Weronika KowalskaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas