Ile dać do koperty na wesele w 2023 roku?

Kwota, jaką należy dać do koperty na wesele, potrafi spędzić sen z powiek. Nie każdego bowiem stać na to, aby sprostać oczekiwaniom współczesnych trendów. Wszystko uzależnione jest od stopnia pokrewieństwa z nowożeńcami i tego, jak bardzo są dla nas bliscy. Ile dać do koperty na ślub? Czy można dać mniej niż inni? Poniżej wyjaśniamy.

Młodej parze zależy przede wszystkim na obecności najbliższych osób w tymi wielkim dla nich dniu
Młodej parze zależy przede wszystkim na obecności najbliższych osób w tymi wielkim dla nich dniu123RF/PICSEL

Najważniejsza jest obecność

Młodej parze przede wszystkim zależy na obecności najbliższych osób. Zapraszając gości na wesele, z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że nie każdego będzie stać na drogi upominek czy bogatą kopertę. Nie jest to jednak powód, dla którego warto rezygnować z obecności na uroczystości. Możesz również udać się do samego kościoła, a odpuścić zabawę weselną. Młodzi na pewno to docenią i zrozumieją twoją obecną sytuację finansową. Jeśli jednak chcesz wziąć udział w drugiej części wielkiego dnia, to nie rezygnuj z tego.

Ile daje się pieniędzy na wesele?

W zależności od stopnia pokrewieństwa i zażyłości z nowożeńcami, wartość koperty jest inna
W zależności od stopnia pokrewieństwa i zażyłości z nowożeńcami, wartość koperty jest inna123RF/PICSEL

W dużej mierze wartość koperty uzależniona jest od stopnia pokrewieństwa i znajomości z młodą parą. Przyjmuje się, że nowożeńcom powinna się zwrócić kwota za tzw. "talerzyk": to około 250 złotych od osoby i 500 złotych od pary. Są to oczywiście sumy umowne, którymi nie należy się całkowicie sugerować. Świadkowie zazwyczaj dają około 500 złotych od osoby, a rodzice czy chrzestni nawet tysiąc.

Pod uwagę brane są też inne czynniki, np. te związane z organizacją wesela. Wiadomo, że ceny z roku na rok rosną, a kwota za ugoszczenie bliskich nie maleje. Niektórzy robią przyjęcie w domu weselnym, a inni wolą ten dzień spędzić w mniejszym gronie. Rozpiętość cen jest spora, a czynników które na to wpływają, wiele.

Skromny upominek zamiast koperty

Świetną alternatywną dla pieniędzy w kopercie jest upominek. Często w zaproszeniu nowożeńcy wspominają o tym, co chcieliby dostać. Nie zawsze są to drogie rzeczy, a np. książki, którymi uzupełnią domową biblioteczkę lub zbiórka żywności na schronisko dla zwierząt. Jeśli natomiast takiej informacji nie ma, możesz pomyśleć nad czymś praktycznym: sprawdzi się pościel, ręczniki oraz inne wyposażenie domu.

Coraz większą popularnością cieszą się prezenty zrobione własnoręcznie: ślubny box z weselnymi drobiazgami w środku, czy przystrojona butelka z kuponami totolotka w środku. Pomysłów można mnożyć bez końca. Upominek typu DIY jest prosto od serca, a ponadto nie wymaga większych nakładów finansowych.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas