IMGW ostrzega przed burzami. Gdzie będzie niebezpiecznie?

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

W poniedziałek w Gnieźnie przeszła burza gradowa, czego pokłosiem były liczne podtopienia ulic i piwnic, ale na szczęście na skutek nawałnicy nikt nie ucierpiał. Tymczasem IMGW wydało ostrzeżenia dla kolejnych województw. Gdzie zrobi się szczególnie niebezpiecznie?

Burzowo będzie w części Mazowsza, na Podkarpaciu, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach
Burzowo będzie w części Mazowsza, na Podkarpaciu, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Warmii i MazurachBeata Zawrzel/REPORTEREast News

Ogromna nawałnica przeszła przez Gniezno

W poniedziałek około południa nad Gnieznem przeszła potężna burza, której towarzyszył grad i obfite opady deszczu. Ulice momentalnie zamieniły się we rwące potoki a ruch w mieście został sparaliżowany.

Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski poinformował media, że w wyniku burzy gradowej doszło do licznych podtopień, głównie ulic i piwnic, a zalany został m.in. budynek szpitala. W sumie w całym kraju strażacy ponad 600 razy interweniowali w zdarzeniach, do których doszło przez burze i nawałnice.

IMGW ostrzega - w tych województwach będzie niebezpiecznie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydało ostrzeżenie dla kolejnych regionów kraju, w których prognozowane są burze i obfite opady deszczu. Gdyby tego było mało - może pojawić się wiatr dochodzący w porywach do 80 km/h oraz grad.

Niebezpiecznie może być w części Mazowsza, na Podkarpaciu, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach.

"W ciągu jednej doby może spadać nawet 50 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Będzie to wynikać zarówno z kilkukrotnego przechodzenia ulew nad danym obszarem, jak i stacjonarnego charakteru stref opadów, a więc efektu kumulacji sum opadów" - informuje serwis TwojaPogoda.pl.

W związku z powyższym można się spodziewać, że w wielu miejscowościach dojdzie do zalania ulic, tuneli i parkingów podziemnych.

W poniedziałek nad Gnieznem przeszła ogromna nawałnica
W poniedziałek nad Gnieznem przeszła ogromna nawałnica123RF/PICSEL

Nadchodzą bardzo gorące dni

Serwis TwojaPogoda.pl podał, że już w środę termometry pokażą co najmniej 28-29 st. C, a lokalnie do 30 kresek miejscami na zachodnim Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej i Mazowszu.

W czwartek w godzinach popołudniowych  na Mazowszu i Lubelszczyźnie będzie 30 st. C, ale jeszcze cieplej zrobi się w piątek.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas