Jak być leniwym

"Wylegiwanie się (...) nie jest samolubnym dogadzaniem sobie, ale kluczowym zajęciem dla adepta sztuki życia, którym w rzeczywistości jest próżniak. Leżenie w łóżku i nie robienie niczego jest dobre i szlachetne, przyjemne i pożyteczne" - to główna teza poradnika "Jak być leniwym".

"Jak być leniwym", czyli 24 godziny z Tomem Hodgkinsonem i całą plejadą najwybitniejszych umysłów wszech czasów, takich jak Oscar Wilde, Mark Twain, Samuel Johnson, Robert L. Stevenson i Jerome K. Jerome (Och, jak słodko jest obrócić się i znowu zasnąć "na pięć minutek"). Wszyscy zgodnym chórem zachwalają jedynie słuszny model ludzkiej egzystencji, a mianowicie: powolny, leniwy i próżniaczy.

Reklama

Mogłoby się wydawać, że co jak co, ale akurat jak być leniwym, wiemy doskonale. Niektórzy z nas pewnie nawet myślą, że są wręcz specjalistami od nicnierobienia. Jeśli jednak spróbujemy przejść do praktyki, napotkamy zaskakująco dużo nieprzewidzianych trudności. Pierwszą z nich jest wolne od poczucia winy pozostawanie rano w łóżku. Hodgkinson wielokrotnie podkreśla wagę tego pozornie niewinnego zachowania.

Poznamy także dziesiątki sposobów na to, jak rozwinąć wrodzone skłonności do leniuchowania. Kto nie zamierza wcielać w życie śmiałych idei Hodgkinsona, znajdzie w jego książce wiele celnych obserwacji na temat wzrastającego i zabójczego już tempa życia zachodniej cywilizacji.

Tom Hodgkinson (ur. 1970) - angielski pisarz, od 1993 roku wydawca magazynu "The Idler", w którym wraz z zespołem niestrudzenie opiewa uroki próżniaczego życia. Pisał także do "The Sunday Telegraph", "The Guardian" i "The Sunday Times". Wydał książkę "How To Be Free" (2006), która ukaże się nakładem W.A.B. Mieszka z rodziną w angielskim hrabstwie Devon.

"Jak być leniwym", Tom Hodgkinson, premiera 9 października 2008, Wydawnictwo W.A.B.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje