Jak chronić dom przed skutkami kataklizmów?

W ostatnim czasie przez nasz kraj przechodzą fronty burzowe, którym coraz częściej towarzyszą anomalie pogodowe. Wichury, podtopienia, a nawet trąby powietrzne niszczą niejednokrotnie dobytek całego życia. Obecnie informacje o zbliżającym się zagrożeniu docierają do nas z wyprzedzeniem, aczkolwiek często jesteśmy bezsilni wobec niszczycielskich sił natury. By nie zostać z niczym, lepiej zawczasu wykupić polisę ubezpieczeniową. Co zrobić, by nie stracić dachu nad głową? Jak chronić dom przed skutkami kataklizmów? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Ochrona domu
Ochrona domu ©123RF/PICSEL
Domowy sposób na zatkane rury - jak je udrożnić?Interia DIY

Jak chronić dom przed kataklizmem?

Burza
©123RF/PICSEL

Pamiętaj, ze zawsze musisz dbać nie tylko o stan domu, ale – przede wszystkim – o bezpieczeństwo własne i swojej rodziny. Dlatego gdy nadejdzie alarm o nadchodzącym zagrożeniu, zacznij od zabezpieczania przedmiotów, które znajdują się na zewnątrz: w ogrodzie, na balkonie albo tarasie. W miarę możliwości przenieś ruchome rzeczy w bezpieczne miejsce, a donice z kwiatami wnieś do pomieszczenia. Czynności te nie tylko uchronią mienie przed zniszczeniem, ale zapobiegną wyrządzeniu większych szkód (np. porwaniu przez gwałtowny wiatr i uderzeniu w inny przedmiot). Pamiętaj również o samochodzie – jeśli nie masz garażu, staraj się zaparkować go z daleka od drzew. Pamiętaj o tym, by zamknąć szczelnie okna i drzwi oraz w miarę możliwości – wyłączyć z prądu zbędne urządzenia elektryczne.

Lepiej ubezpieczyć mienie

Ubezpieczenie
©123RF/PICSEL

Nieruchomości stanowią zazwyczaj większą część posiadanego przez nas majątku, aczkolwiek w wypadku wystąpienia szkód, trudno jest nam pokryć z własnej kieszeni koszt niezbędnych napraw i remontów. Warto też pamiętać, że wykupienie polisy na zabezpieczenie nieruchomości w wypadku kataklizmów nie zwalnia z obowiązku dbania o dobry stan techniczny domu. Na bieżąco trzeba przeprowadzać niezbędne kontrole instalacji oraz regularnie usuwać powstałe usterki. Nie można też zapominać o systemach odprowadzających wodę: rynnach, rurach spustowych i studzienkach kanalizacyjnych – niedrożne w przypadku burzy mogą doprowadzić do bardzo niebezpiecznych podtopień. Jeśli okaże się, że szkoda została wywołana brakiem należytego dbania o posesję albo z wyniku zaniedbania, to ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania.

Co zrobić w wypadku wystąpienia szkód przez kataklizm?

Czyszczenie rynny
©123RF/PICSEL

Niespodziewane burze, wichury, podtopienia, a nawet trąby powietrzne dotykają coraz częściej tereny Polski. W wypadku ich wystąpienia i narażenia mienia na szkodę w pierwszej kolejności trzeba zabezpieczyć dom i mieszkanie przed dalszym zniszczeniem. Jeśli to możliwe, sfotografuj wyrządzone przez pogodę szkody. Zdjęcia nie muszą być wykonane profesjonalnym aparatem fotograficznym, wystarczy zwykły smartfon – jednak warto, by fotografie były na tyle wyraźne, by dało się łatwo ocenić rozmiar zniszczenia. W szczególnych wypadkach możesz wykonać niezbędne naprawy przed uzyskaniem odszkodowania, jednak wtedy pamiętaj o zachowaniu wszystkich rachunków za poniesione koszty, by ubezpieczyciel mógł ci je zrekompensować.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas