Jak hodować patyczaki?

Przyciągające wzrok swoim nietuzinkowym wyglądem i chętnie wygrzewające się na gałązkach patyczaki mogą stanowić niebanalną ozdobę pokoju, a co najważniejsze stworzyć doskonałą okazję do nauki odpowiedzialności za drugą istotę dla naszych dzieci. Są przy tym mało wymagające i stosunkowo tanie w utrzymaniu. Można je śmiało hodować w zwykłym szklanym słoju. Z pewnością dostarczą nam ciekawych momentów do obserwacji. Czym najlepiej karmić te owady? Jakie warunki im zapewnić, aby odpowiednio się rozwijały? Sprawdźmy.

Patyczak
Patyczak ©123RF/PICSEL

Kilka słów o patyczakach

Patyczak
©123RF/PICSEL

Patyczaki zaliczają się do owadów, a nazwa gatunkowa bezpośrednio nawiązuje do ich wyglądu - niemal do złudzenia przypominają gałązkę lub łodyżkę. Najczęściej przybierają ciemnobrązową lub ciemnozieloną barwę. Wymienione cechy sprawiają, że doskonale się kamuflują - pomiędzy gałązkami są często wręcz niewidoczne.

Patyczaki dobrze rozwijają się w akwariach

Najlepszym miejscem do życia dla patyczaków są terraria, ale doskonale sprawdzą się w tej roli również słoje. Kluczowa jest jednak ich wielkość - każdemu owadowi należy zapewnić odpowiednią przestrzeń, aby mógł swobodnie funkcjonować i się rozwijać. Dorosłe patyczaki mogą osiągać nawet do 40 centymetrów długości i dożywają jednego roku.

Jak urządzić przestrzeń dla patyczaków?

Patyczak
©123RF/PICSEL

Dno akwarium, słoja czy terrarium, w którym będą hodowane patyczaki, powinno być pokryte kilkucentymetrową (minimum to trzy centymetry) warstwą torfu. Dobrze sprawdzą się w tej roli również włókna kokosowe. Niezbędnym elementem wyposażenia są ponadto gałązki, po których owady będą się wspinać i traktować jako swojego rodzaju tor przeszkód. Właściciel hodowli powinien pamiętać, że torf - podobnie jak gałązki - należy regularnie wymieniać. Do tak przygotowanego terrarium można już wpuścić patyczaki i starannie go zabezpieczyć. Najlepiej wykorzystać w tym celu specjalną siateczkę o małych oczkach, którą można nabyć w sklepie zoologicznym albo zastąpić ją warstwą zwykłej gazy. Równie istotne jest miejsce docelowe przeznaczone dla terrarium. Powinno być dobrze oświetlone i zaciszne.

Optymalna temperatura do rozwoju patyczaków

Patyczaki cenią ciepło; optymalna temperatura powinna oscylować wokół 26 stopni Celsjusza. Hodowca powinien także zadbać o odpowiednie nawilżenie i regularnie, najlepiej codziennie, spryskiwać terrarium wodą. Można w tym celu używać tradycyjnych butelek z atomizerem.

Czym karmić patyczaki?

Patyczak
©123RF/PICSEL

Patyczaki są bardzo mało wymagające pod względem żywieniowym. Do odpowiedniego rozwoju wystarczą im tak naprawdę świeże zielone liście. Idealnie sprawdzą się te pochodzące z truskawek, malin czy dębu, ale patyczaki nie pogardzą także innymi. Ważne, żeby były dopiero co zerwane.

Gdzie można kupić patyczaki?

Patyczaki są łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie. Oczywiście, w sieci można wyszukać mnóstwo ogłoszeń, ale najbezpieczniej zakupić je w sklepach zoologicznych. Te ostatnie sprowadzają je zwykle na zamówienie. Mniejsze okazy można nabyć już za 1-2 złote. Większe są niewiele droższe.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas