Jak komfortowo urządzić sypialnię?

Sypialnia jest miejscem wypoczynku i regeneracji – to właśnie tam spędzamy większą część życia, głównie śpiąc, ale także odpoczywając po męczącym dniu. Jak więc zaaranżować sypialnię, żeby idealnie spełniała swoje role?

W sypialni powinien królować minimalizm
W sypialni powinien królować minimalizmPixabay.com

Podczas wstępnego projektowania sypialni warto zwrócić uwagę na dobór mebli, oświetlenia, ale także oryginalnych dodatków, które ożywią wnętrze i nadadzą mi personalnego charakteru. Możliwych realizacji i pomysłów może być wiele, wszystko zależy od tego, jakie preferencje estetyczne mają domownicy. Sypialnia powinna być miejscem, w którym panuje ład, porządek oraz harmonia.

Aranżacja sypialni - na co zwrócić uwagę?

W aranżacji sypialni zaleca się raczej minimalizm niż barkowy przepych. Kolory panujące w tym pomieszczeniu powinny być delikatne oraz subtelne. Warto pamiętać o tym, że konkretne odcienie kolorystyczne wpływają pośrednio na nastrój człowieka; im cieplejsze i bardziej neutralne tonacje (beżowy, odcienie szarości, turkusowy), tym mniejsze prawdopodobieństwo rozproszenia zaraz przed zaśnięciem.

Najważniejszym elementem sypialni jest komfortowe, duże łóżko, które tak naprawdę wyznaczy ramy przestrzenne sypialni. Inaczej dobierzemy dodatki w niewielkim pokoju w bloku, a zupełnie inaczej zaaranżujemy sypialnię w większym domu jednorodzinnym, gdzie metraż pomieszczenia pozwoli nam na większą swobodę. W pierwszym przypadku raczej nie będziemy mogli sobie pozwolić na rozbudowaną garderobę - w drugim, jak najbardziej. W sypialni nie powinno zabraknąć także stolika nocnego, lampki oraz małej komody. Takie meble pełnią konkretne funkcje; do komódki możemy schować bibeloty, a lampka pozwoli na nocne zaczytywanie się w ulubionych powieściach.

- Warto zainwestować w komplety mebli, wtedy sypialnia będzie prezentowała się estetycznie i spójnie. Poza tym nie będzie się też traciło czasu na żmudne poszukiwania poszczególnych elementów umeblowania sypialni. Zakupy można zrealizować za jednym zamachem, dobierając wszystkie niezbędne meble np. do koloru ścian. Modelowym rozwiązaniem będzie sypialnia z dużą szafą, wygodnym łóżkiem typu king size oraz toaletką. Jest to rozwiązanie praktyczne, ale i estetyczne. Po przebudzeniu, wszystko co najważniejsze, będzie miało się pod ręką - twierdzi Paulina Kowalczyk, specjalistka ds. obsługi klienta w internetowym sklepie meblowym meblearkadius.pl.

Oświetlenie oraz dodatki

W sypialni źródło światła nie może być zbyt intensywne - jako oświetlenie dodatkowe zaleca się punktowe źródła światła, np.  w postaci halogenów podświetlających sypialniane zakamarki. Rzadko kiedy domownicy wybierają lampy wiszące w sypialniach, zdecydowanie częstszym wyborem są lampki stojące, które można umiejscowić np. na toaletce lub komodzie. Ciekawą opcją będzie też lampa ścienna, która nada specyficzny klimat sypialni.

Dekoracja sypialni powinna ograniczać się do minimum - im mniej elementów, tym lepiej. Sypialnię może urozmaicić fototapeta z elementami fauny i flory, kilka klasycystycznych lub modernistycznych (wedle upodobania) obrazów oraz osobiste pamiątki - np. zdjęcia oprawione w ramce na szafce nocnej.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas