Ekspertka podpowiada, jak poprawić swoje zdrowie metaboliczne. Warto o nie zadbać

Zaburzenia metabolizmu nie tylko powodują pogorszenie samopoczucia, ale też zwiększają ryzyko otyłości, depresji i szeregu innych schorzeń. Wpływ na osiągnięcie pożądanego stanu, w którym organizm skutecznie zarządza produkcją, magazynowaniem oraz zużyciem energii, ma wiele czynników. Lekarka i autorka bestsellerowej książki poświęconej tym zagadnieniom udziela praktycznych wskazówek, jak prawidłowo dbać na co dzień o zdrowie metaboliczne.

Jak zadbać o swój metabolizm?
Jak zadbać o swój metabolizm?123RF/PICSEL

Zaczyna się od trądziku, a kończy na poważnych problemach zdrowotnych

"Mamy fundamentalny problem ze sposobem, w jaki nasze ciała wytwarzają energię z pożywienia" - stwierdza w rozmowie z magazynem "Vogue" dr Casey Means, absolwentka prestiżowej Stanford University School of Medicine, autorka bestsellerowej książki "Good Energy" oraz współzałożycielka Levels Health, firmy opracowującej narzędzia do monitorowania wahań poziomu cukru we krwi, które służą wykrywaniu dolegliwości metabolicznych i poprawie stanu zdrowia.

Ekspertka uczula, że dysfunkcje na tym tle mogą prowadzić do szeregu groźnych zaburzeń i chorób - "od trądziku i zespołu jelita drażliwego, po depresję, migreny, cukrzycę, schorzenia autoimmunologiczne, demencję oraz nowotwory".

Dr Means podkreśla, że zdrowie metaboliczne jest terminem stosunkowo nowym.

"Brak edukacji w tym zakresie jest bodaj największym martwym punktem zachodniego systemu konwencjonalnej opieki zdrowotnej. Metabolizm leży tymczasem u podstaw każdego aspektu funkcjonowania ludzkiego organizmu. Zmiany, które na przestrzeni lat dokonały się w zakresie diety, poziomu aktywności fizycznej, jakości snu, poziomu stresu i wchłanianych na co dzień toksyn, rujnują nasze mechanizmy metaboliczne. W ciągu ostatniego stulecia do naszego jedzenia, wody, powietrza, kosmetyków i urządzeń elektronicznych przedostało się ponad 80 tys. syntetycznych toksyn i chemikaliów, które bezpośrednio zaburzają metabolizm" - wskazuje specjalistka.

Jak poprawić swoje zdrowie metaboliczne? Ekspertka wyjaśnia w niezwykle prosty sposób

Jak podają badania, zdrowa dieta może przedłużyć życie
Jak podają badania, zdrowa dieta może przedłużyć życie123RF/PICSEL

Jak zatem poprawić swoje zdrowie metaboliczne? Dr Means poleca zacząć od wykonania profilaktycznych badań. Zdaniem lekarki należy sprawdzić przede wszystkim poziom glukozy na czczo, hemoglobinę, poziom trójglicerydów, stosunek całkowitego cholesterolu do nazywanego "dobrym cholesterolem" HDL i ciśnienie krwi.

Warto również zmierzyć obwód talii, który u kobiet powinien wynosić maksymalnie 88 cm, a u mężczyzn - 102 cm. Zwiększony obwód talii świadczący o nadmiernym odkładaniu się tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej może bowiem prowadzić do stanu zapalnego w wątrobie.

"Są to podstawowe wskaźniki zdrowia. Zalecam wykonywanie badań co kwartał" - wyjaśnia ekspertka.

Dr Means sugeruje też, aby bacznie przyjrzeć się swojemu trybowi życia, a następnie dokonać niezbędnych modyfikacji. Jednym z kluczowych aspektów jest - jak można się domyślić - stosowana na co dzień dieta.

"Wyeliminuj ze swojej kuchni żywność ultraprzetworzoną: białą mąkę, cukier, utwardzone tłuszcze, czyli wszystko to, co jest produkowane w fabrykach i nie służy naszemu zdrowiu" - podpowiada lekarka.

Poleca ona także uwzględnić w każdym posiłku 5 najważniejszych z perspektywy zdrowia metabolicznego elementów: błonnik, probiotyki, kwasy tłuszczowe omega, przeciwutleniacze oraz białko.

Zwróć uwagę na sen. Ma kluczowe znaczenie

Sen pozwoli zregenerować się ciału i zadbać o metabolizm
Sen pozwoli zregenerować się ciału i zadbać o metabolizm123RF/PICSEL

Ogromne znaczenie ma również sen. "W nocy nasze ciała usuwają odpady metaboliczne i naprawiają wszelkie szkody powstałe w ciągu dnia. Kiedy nie śpimy wystarczająco długo, procesy regeneracyjne są zaburzone" - przestrzega dr Means.

Przewlekły niedobór snu powoduje ponadto zaburzenia nastroju, osłabienie odporności, obniżenie popędu seksualnego i spadek energii. Innymi słowy, znacząco obniża jakość życia. Warto zatem zadbać o prawidłową higienę snu - pilnować stałych pór udawania się na nocny spoczynek i wstawania z łóżka, a także unikać wieczorami spożywania alkoholu i ciężkostrawnych posiłków oraz nadmiernego korzystania z emitujących szkodliwe niebieskie światło urządzeń elektronicznych.

Specjalistka radzi przy tym, aby zatroszczyć się o swoje emocje i pielęgnować relacje z innymi ludźmi.

"Poczucie izolacji generuje stan zapalny, bezpośrednio szkodząc naszym mitochondriom - centrom energetycznym komórek, które odpowiadają za procesy metaboliczne" - wskazuje dr Means.

I dodaje, że holistyczne podejście do dbania o kondycję organizmu jest sposobem na poprawę zdrowia metabolicznego.

"Sporządź prostą listę kluczowych elementów stylu życia, a następnie na bieżąco weryfikuj swoje nawyki: Czy dostarczyłam sobie niezbędnych składników odżywczych? Czy spałam wystarczająco długo? Jaki jest mój stan emocjonalny? Zaspokajając podstawowe potrzeby ciała i umysłu mamy szansę na zdrowsze i dłuższe życie" - konkluduje ekspertka.

Jak powinna być dieta dla seniora?Newseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL/ PAP Life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas