Jak nauczyć się tańczyć?
Taniec kochamy od zawsze, ale w ostatnich latach, m.in. dzięki programom telewizyjnym takim jak np. „Taniec z gwiazdami”, czy „You Can Dance" jest jeszcze szerzej rozpropagowany. Coraz więcej osób decyduje się też na lekcje tańca. Błyszczeć w towarzystwie, zaskoczyć znajomych, pochwalić się rodzinie, zrobić coś dla siebie - to cele, które przyświecają tym, którzy chcą nauczyć się tańczyć. Jednak nie wszyscy są odważni i pomimo że chcą, nie rozpoczynają przygody z tańcem, ze względu na różne blokady i obawy.
Nie umiem tańczyć
Osoby, które nie potrafią tańczyć, uważają, że nie są w stanie ładnie się ruszać, nie czują rytmu i obawiają się, że inni będą się z nich śmiać. W rzeczywistości są to tylko blokady psychiczne. Tak naprawdę każdy człowiek potrafi tańczyć.
Co powinna zrobić osoba, która ma takie blokady?
Jeśli masz obawy przed tańcem, lub gdy wstydzisz się swoich ruchów, przeczytaj parę sprawdzonych porad i wskazówek.
Jak nauczyć się tańczyć?
Jeśli zdecydujesz się zacząć swoją przygodę z tańcem, pamiętaj, że wszystkie początki są trudne. Dlatego nie bądź dla siebie zbyt surowy. Negatywna ocena, nawet ta wystawiona przez siebie samego, jest bardzo deprymująca i odbiera chęci do dalszej nauki.
Największym wrogiem osoby, która nie potrafi tańczyć jest negatywna ocena. Gdy zaczniesz się ruszać w rytm muzyki, którą sobie puścisz np. w domu, nie od razu zaczynaj się oceniać. Nie krytykuj siebie za to, że źle się ruszasz, nic nie potrafisz i nic ci nie wychodzi.
W tańcu nie chodzi o to, aby zrobić wrażenie na innych. Pamiętaj, że tańczysz dla własnej przyjemności. Dlatego przestań się oceniać! Poczuj swobodę i radość płynącą z tańca.
Nauka tańca przed lustrem
Naukę tańca w domowym zaciszu wiele osób zaczyna od stawiania kroków przed lustrem. To, wydawać by się mogło, idealne rozwiązanie dla osób, które chcą się nauczyć tańczyć. Stojąc przed lustrem widzisz swoje kroki i masz możliwość obserwowania własnych ruchów. Jeśli dopiero zaczynasz naukę, twój kroki są nieporadne. Jest to oczywiste, dlatego nie zniechęcaj się tym i nie zaprzestawaj nauki i ćwiczeń. Dobrą radą, jest unikanie luster! Nie patrz na siebie. Nie będziesz się oceniać i krytykować. Daj się ponieść muzyce. Ćwicz. Dopiero po pewnym czasie nauki, stań przed lustrem i zobacz, co udało ci się wypracować.
Nie bój się tańczyć indywidualnie
Osoby, które nie potrafią tańczyć, często unikają spotkań, zabaw i imprez, na których wiedzą, że będzie muzyka i tańce. Takie zachowanie może w znacznym stopniu ograniczać ich życie rodzinne i towarzyskie, a także prowadzić do wielu frustrujących sytuacji.
Jeśli jesteś osobą nietańczącą, nie pozwól, aby stres związany z nieumiejętnością tańca odebrał ci radość ze wspólnych wyjść w gronie znajomych. Praktycznie na każdej imprezie można tańczyć indywidualnie. W dyskotekach to nawet standard, że tańczy się indywidualnie. Ale też podczas innych imprez np. wesel, często znajdzie się grupa osób, które tańczą indywidualnie, w tzw. kółeczkach. Dlatego osoba nie potrafiąca tańczyć w parach może się świetnie bawić na każdym parkiecie.
Wystarczy tylko, abyś przed taką imprezą, we własnym domu, poćwiczył trochę ruchów i dał się ponieść muzyce, a to na pewno wystarczy, abyś mógł bawić się w gronie znajomych.
Do czego służy taniec indywidualny?
Otóż, między innymi po to, aby takie osoby jak ty, czyli te, które niezbyt dobrze radzą sobie w tańcu lub nie umieją tańczyć w parach, mogły bawić się wspólnie z innymi.
Dzięki tańcom indywidualnym, możesz też obserwować innych, a tym samym uczyć się nowych kroków i zyskać większą pewność siebie.
Gdy tańczysz indywidualnie, możesz też w pełni skupić na sobie i swoich przeżyciach. To zupełnie inne doświadczenie tańca, niż to, kiedy tańcząc w parach automatycznie, przynajmniej częściowo koncentrujesz się na drugiej osobie.
Tańczenie indywidualne jest świetnym początkiem, dla osób, które chcą się nauczyć tańczyć.
Taniec ze znajomymi
Co zrobić, aby dobrze się bawić na imprezie? Najlepszym sposobem jest iść na nią ze znajomymi i to obydwu płci. Idąc na tańce w grupie człowiek od razu pewniej się czuje. Wiele osób ma obawy przed zapraszaniem do tańca nieznanych sobie osób. Dlatego idąc ze znajomymi, osoby takie od razu czują się pewniej. Szczególnie dobrze będziesz się bawić, jeśli wybierzesz się na imprezę z grupą osób, którzy dobrze cię znają i wiedzą, że nie jesteś najlepszym tancerzem świata. Unikniesz wtedy przykrych komentarzy i złośliwych uśmiechów. Przyjaciele wiedzą, jaki jesteś i mogą służyć ci dobrą radą, a nawet pomocą w nauce tańca. Nie odmawiaj sobie tego!
Znajdź sobie "przyjaciela od tańczenia"
Poszukaj klubów, kółek i grup, na których można nauczyć się tańczyć. Jeśli mieszkasz w małej miejscowości, w której nie działają takie placówki, poszukaj wśród dalszych i bliższych znajomych, osoby, która kocha taniec, i która mogłaby ci pomóc i pokazać parę kroków.
Ludzi, którzy kochają taniec i ci, którzy uczą tańczyć, to przeważnie ludzie pozytywnie nastawieni do świata. Zachęcają do nauki, pomagają, wskazują i pozwalają uczącym płynąć w rytm muzyki. Poszukaj w swoim otoczeniu takich osób, które uwielbiają tańczyć i chętnie nauczą cię podstawowych kroków.
Nauka tańca: Od czego zacząć?
Gdy chcesz nauczyć się tańczyć, zacznij po prostu od tańca wykonywanego solo. Musisz polubić tańczenie sam na sam. Niech przynosi ci autentyczna radość. W tym celu regularnie tańcz w domu do swojej ulubionej muzyki. Jeśli jesteś wzrokowcem, oglądaj teledyski i podpatruj tańczących.
W trakcie tańczenia skupić się na odczuwaniu z tańca jak największej frajdy. Uważaj na lustra. Jeśli jesteś dla siebie zbyt krytyczny - unikaj ich. Jeżeli będziemy regularnie tańczyć w domu (najlepiej codziennie), to po pewnym czasie (nawet już po kilku tygodniach) przestaniesz się blokować i przejmować się słabą jakością swojego tańca oraz zaczniesz stopniowo poruszać się coraz płynniej. A potem? Może zdecydujesz się na profesjonalny kurs tańca?