Jak odchudzić naszego pupila?

Otyłość wśród zwierząt to coraz częstszy problem. Składa się na niego kilka czynników, które nie zawsze są od nas zależne. Jednak zazwyczaj największą odpowiedzialność ponoszą właściciele czworonogów. Tak jak w przypadku ludzi, otyłość pupili może mieć bardzo poważne konsekwencje w postaci wielu chorób. By pies i kot żyli długo w zdrowiu, należy im zapewnić zbilansowaną dietę oraz sporo ruchu. Jak odchudzić ukochane zwierzaki? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.

Pies i kot
Pies i kot ©123RF/PICSEL

Dlaczego zwierzęta tyją?

Podjadanie źródłem otyłości
©123RF/PICSEL

Wpływ na sylwetkę naszych czworonogów ma wiele czynników. Istotne są uwarunkowania biologicznie, np. wiek naszego pupila, jego rasa, predyspozycje genetyczne oraz ewentualne choroby. Do otyłości przyczyniają się również brak ruchu, niewłaściwa dieta oraz zbyt duża ilość i częstotliwość posiłków. W większości przypadków to jednak właściciele odpowiadają za nadwagę i otyłość swoich zwierząt. W konsekwencji czworonogom grożą choroby układu krążenia albo układu pokarmowego, które mogą znacznie skrócić ich życie.

Jak rozpoznać, że nasz pupil waży za dużo?

Często tłumaczymy sobie wygląd naszych pupili tym, że mają zbyt obfite futro. Czasem dochodzi nawet do tego, że nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy czworonóg waży za dużo. W takim wypadku najlepiej zważyć naszego psa albo kota i porównać wynik z wzorcem dla danej rasy. Gdy mamy do czynienia z dachowcem albo kundelkiem, warto zwrócić uwagę na tylną cześć ciała zwierzęcia: jeśli na boku tuż za żebrami nie ma charakterystycznego wcięcia albo – co gorsza – widzimy zwisający ku ziemi fałd tłuszczu, to mamy do czynienia z otyłością. Warto też monitorować codzienne zachowania pupila: otyły zwierzak jest apatyczny, nie ma ochoty na zabawę oraz pieszczoty i większość dnia przesypia.

Jak odchudzić naszego czworonoga?

Zachęć pupila do zabawy
©123RF/PICSEL

Po pierwsze musimy nauczyć się asertywności: jeśli nasz pupil ma tendencję do podjadania między posiłkami albo towarzysząc nam przy obiedzie, dopomina się o kawałek jedzenia, należy stanowczo go zignorować. Zwierzęta powinny mieć stałe pory przyjmowania posiłków, a ich ilość musi być dostosowana do wieku, aktywności oraz wielkości czworonoga. Nie wolno dopuszczać do sytuacji, by zwierzaki miały stały dostęp do jedzenia, gdyż znacznie sprzyja to nadwadze. Ponadto musimy zwrócić uwagę na aktywność naszych pupili. Jeśli mają zbyt obfitą tkankę tłuszczową, najwyższy czas ją spalić. Dlatego warto wybierać się z psem na dłuższe spacery i połączyć je z dodatkowymi zabawami, np. aportowaniem. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z kotami, które rzadko opuszczają domowe pielesze. Jednak dodatkową formą aktywności mogą być odpowiednie zabawki, które pobudzą małego łowcę do ruchu.

Zbilansowana dieta

Wizyta u weterynarza
©123RF/PICSEL

W momencie kiedy widzimy, że nasz czworonożny przyjaciel waży trochę za dużo, należy wprowadzić dietę. Weterynarz poleci odpowiednią karmę, która jest przeznaczona dla zwierząt odchudzających się; ma ona obniżoną zawartość tłuszczu, za to posiada potrzebne dla zwierząt witaminy i minerały. Dodatkowo musimy wprowadzić stałe pory karmienia naszego pupila. Nie możemy dać się zwieść błaganiom o dodatkowy, smakowity kąsek: otyłość jest większą udręką dla zwierzęcia.

Odchudzanie pod okiem specjalisty

Fakt, że nasz pies czy kot waży za dużo, obliguje nas do szczególnej troski. Kurację odchudzającą najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii. W niepokojących przypadkach może zlecić on odpowiednia badania, które wykluczą niebezpieczne choroby. W przypadku ich wystąpienia, konieczna będzie odpowiednia terapia, po której można rozpocząć odchudzanie pupila.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas