Jak odróżnić kota od kotki?
Nawet najbardziej doświadczeni weterynarze nie są w stanie ocenić płci kociaka, który właśnie przyszedł na świat. Dopiero po około dwóch tygodniach narządy płciowe stają się widoczne na tyle, aby można było odróżnić kota od kotki. W przypadku dorosłych osobników zadanie jest już znacznie prostsze i "test" na płeć można przeprowadzić w kilka chwil, często nawet bez obserwacji sfer intymnych zwierzęcia. Co wspólnego z płcią kota ma jego ubarwienie, duże kości i szerokie łapy? Na jakie znaki szczególne jeszcze warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Jak przeprowadzić "test płci"?
Płeć można rozpoznać po około dwóch tygodniach od pojawienia się kociaka na świecie. Jego narządy stają się wówczas odpowiednio widoczne i prawidłowa "diagnoza" nie stanowi najmniejszego problemu, zwłaszcza w przypadku osób, które na co dzień zajmują się kotami. Jeśli nie czujesz się obeznany w temacie, nie poddawaj się zbyt łatwo. Kluczowa jest obserwacja narządów płciowych zwierzaka. Jakie są znaki szczególne? W przypadku kocurów narządy swoim ułożeniem przypominają nieco dwukropek, a w przypadku kotek - przecinek. Osobliwe skojarzenie nasuwa się dlatego, że odbyt oraz ujście układu moczowo- płciowego kocić znajdują się bardzo blisko siebie - do tego stopnia, że prawie się ze sobą stykają. Natomiast wejście do pochwy swoim kształtem przypomina pionową kreskę, co znowu może przywołać podobieństwo do przecinka. Z kolei u kocurów odbyt oraz ujście układu moczowo-płciowego są od siebie bardzo oddalone, natomiast ujście do cewki moczowej ma kształt owalny. Jeśli kocur nie jest wykastrowany, to widoczne jądra, czyli podwójne wypukłości, utwierdzą cię dodatkowo w przekonaniu, z jaką płcią masz do czynienia.
Znaki szczególne
W przypadku dorosłych osobników płciowość również rozpoznaje się po genitaliach, ale o odpowiedź można pokusić się bez zaglądania w sfery intymne. Często już na pierwszy rzut oka widać, czy ma się do czynienia z kotem czy z kotką. Znaków szczególnych jest co najmniej kilka. Kocury są przeważnie większe i solidniej zbudowane. Kroczą dostojnie, eksponując swoje szerokie łapy i duże głowy. Grube i długie wąsy jeszcze dodają im męstwa. Natomiast kotki mają mniejsze kości i generalnie są chudsze oraz drobniejsze. Oczywiście od tej ogólnej zasady są też wyjątki. Zdarzają się okazałej wielkości kotki, które w dodatku są bardzo waleczne.
Kolor kociego futra a płeć kota
Kolor kociego futra w określonych sytuacjach może nam bardzo dużo powiedzieć o jego właścicielu. Jeśli ubarwienie zwierzęcia jest mieszane, np. rudo-biało-czarne lub szylkretowe, to można być więcej niż pewnym, że ma się do czynienia z kocicą. Niestety, w przypadku kotów o tradycyjnych i najczęściej występujących kolorach futra tj. czarnym, białym, burym czy rudym, diagnoza już nie jest tak prosta i o błąd w ustaleniu płci bez sprawdzania narządów płciowych już bardzo łatwo.