Jak Polacy wykańczali wnętrza w 2017 roku?
Grudzień to miesiąc sprzyjający rozmaitym podsumowaniom – także tym związanym z wykańczaniem wnętrz. Jakie rozwiązania aranżacyjne najchętniej wdrażaliśmy w życie w 2017 roku?
Trendy w aranżacji i wykańczaniu wnętrz mają to do siebie, że są chwilowe i lubią szybko ulegać zmianom, choć rzecz jasna ma to miejsce zdecydowanie rzadziej niż w przypadku branży modowej (tam niemal co sezon nowe rozwiązania wypierają stare). Dlatego, jak podkreśla Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space, tegoroczne trendy stanowiły w dużej mierze ewolucję trendów z lat ubiegłych: - O żadnej gwałtownej rewolucji nie może być mowy.
Wykańczanie wnętrz: co wybieraliśmy?
Generalnie można powiedzieć, że większość mieszkań zmierzała w 2017 r. w kierunku przytulnej nowoczesności; stąd ogromną popularnością cieszyły się rozwiązania rodem ze Skandynawii. Inspirował nas typowy dla tamtych rejonów minimalizm - przede wszystkim oszczędne korzystanie z ozdób oraz częste łączenie surowego drewna z bielą. Skoro już mowa o drewnie, to przy wykańczaniu wnętrz często decydowaliśmy się na naturalne materiały, głównie właśnie drewno, choć nie brakowało też kamienia. Nic dziwnego, bo materiały te stanowią doskonałą bazę do stworzenia indywidualnego wnętrza.
- Problem w tym, że proste, minimalistyczne mieszkania mogą sprawiać wrażenie zimnych i mało przytulnych - ostrzega Maciej Balcerek. - Dlatego warto je nieco ocieplić za pomocą koców, poduszek czy grubych dywanów.
Na łonie natury... bez wychodzenia z domu
Naturalne materiały to jedno, ale natura obecna jest w naszych mieszkaniach też na inne sposoby. W ostatnich latach coraz modniejsze stają się florystyczne wzory (np. na zasłonach, tapetach czy dywanach), chętniej też sięgamy po figurki, wazony, plakaty i tapety ze zwierzętami: - Kiedyś dodatki z motywami roślin, ryb, psów i kotów pojawiały się wyłącznie w pokojach dziecięcych. Czasy się jednak zmieniły i dziś coraz częściej można je spotkać także w salonach, sypialniach, kuchniach, a nawet łazienkach. Wynika to z tego, że jesteśmy zapatrzeni w Skandynawię, a to motywy charakterystyczne dla tamtejszych wnętrz - zauważa ekspert.
Backsplash - nowe rozwiązanie do kuchni
W 2017 r. dużą popularnością przy wykańczaniu wnętrz cieszył się też backsplash, czyli szklane panele nad blatem kuchennym. Powód jest prosty: ściana między kuchnią a okapem wymaga bardzo dobrego zabezpieczenia, gdyż w trakcie gotowania narażona jest na rozmaite zanieczyszczenia (pryskający tłuszcz, para). Standardowe rozwiązanie stanowią płytki ceramiczne, ale szklane panele backsplash prezentują się bardziej efektownie ze względu na swoją gładką, lśniącą powierzchnię, a przy tym są równie odporne na zabrudzenia, działanie wilgoci czy wysoką temperaturę. Dodatkowo takie panele w porównaniu z płytkami ceramicznymi bardzo łatwo się czyści.
Nowy rok - nowe wnętrze?
Taki był w skrócie 2017 rok. Jak będzie wyglądał 2018? Zdaniem Pantone Color Institute najbliższe dwanaście miesięcy upłynie pod znakiem stonowanego fioletu - Ultra Violet ma zastąpić w naszych domach Greenery, czyli wpadającą w żółć zieleń. Zdaniem ekspertów Pantone fiolet kojarzy się z oryginalnością, indywidualizmem oraz otwartym umysłem, ale Maciej Balcerek ostrzega: - Fiolet jest elegancki i wyrazisty, ale z reguły optycznie pomniejsza niewielkie pomieszczenia. Dlatego aranżując wnętrze, warto zachować umiar i rozwagę. Fiolet najlepiej sprawdzi się w charakterze akcentu lub elementu ozdobnego.