Jak pozbyć się karaluchów z domu?

Choć przez lata uważano, że karaluchy częściej gnieżdżą się w domach jednorodzinnych, dziś wiemy, że równie często atakują mieszkania w blokowiskach. Często korzystają z ludzkich siedlisk, ponieważ mają w nich jedzenia pod dostatkiem. Karaluchy są bardzo niebezpieczne. Mogą roznosić bakterie, grzyby i wirusy oraz powodować choroby, np. grypę, gruźlicę, a nawet cholerę. Jeśli zauważysz choć jednego w domu, możesz mieć pewność, że na pewno jest ich więcej. Na początku możesz posłużyć się domowymi sposobami ich wypędzenia, a jeśli to nie pomoże, trzeba będzie sięgnąć po środki chemiczne.

Karaluchy
Karaluchy ©123RF/PICSEL

Dbaj o porządek

Resztki jedzenia
©123RF/PICSEL

Karaluchy to bardzo wytrzymałe stworzenia. Za dnia chowają się w zakamarkach, by nocą zjadać pozostawione bez opieki zapasy oraz resztki jedzenia. Dlatego jeśli nie chcesz, aby karaluchy odwiedzały twój dom, pamiętaj o porządku: od razu po posiłku zmywaj naczynia, sprzątaj wszystkie resztki oraz często wyrzucaj śmieci. Staraj się, aby jedzenie trzymać w szczelnie zamkniętych, najlepiej szklanych, pojemnikach.

Domowe sposoby

Jednym z domowych sposobów na karaluchy jest zrobienie bezpiecznej dla ludzi, za to śmiertelnej dla owadów, pułapki. Zaopatrz się w kwas borowy (dostępny w aptekach) i zmieszaj go z cukrem. Umieść na spodkach i rozłóż je w różnych zakamarkach domu (w kuchni, pod meblami i w łazience). Łakome karaluchy zwabione zostaną słodkim zapachem i potrują się kwasem borowym.

Jajka na twardo

Jajka na twardo
©123RF/PICSEL

Inną metodą jest wykorzystanie jajek. Ugotuj kilka na twardo. Obierz ze skorupki i wydłub z nich jedynie żółtko. Wymieszaj je z kwasem borowym i uformuj małe kulki. Rozmieść je w kilku miejscach w domu – karaluchy zaniosą je do gniazda i wytrują całą kolonię.

Piwo

Jeśli karaluchy opanowały twój dom, sięgnij po piwo. Rozlej je do dużych miseczek i ustaw tak, aby mogły do nich wejść. Zwabione złotym trunkiem wpadną w zastawione sidła i opiją się nim lub potopią. Najlepiej zabrać znajdujące się w naczyniu karaluchy i zniszczyć (najlepiej spalić).

Kawa

Fusy z kawy
©123RF/PICSEL

Przygotuj dla karaluchów mocny napar z kawy. Odlej płyny tak, aby pozostały same fusy i umieść je w słoikach. Żarłoczne owady wejdą do środka, ale najedzone nie będą mogły się z nich wydostać.

Poproś o pomoc

Jeśli karaluchy za nic mają twoje pułapki, nie pozostaje nic innego, jak sięgnięcie po metody chemiczne. Choć mogą być szkodliwe dla ludzi, czasem nie ma innego wyjścia. Można stosować je samodzielnie (pamiętając o instrukcji zamieszczonej przez producenta) albo skorzystać z profesjonalnej firmy wykonującą dezynsekcję. Zabieg powinien być powtórzony po kilku tygodniach, ponieważ niektóre środki chemiczne nie działają na jaja i larwy karaluchów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas