Jak pozbyć się muszek owocówek? Sprawdzone metody

W letnie dni wystarczy na chwilę otworzyć okno w kuchni, a wokół owoców szybko pojawi się chmara małych latających owadów. Mowa oczywiście o muszkach owocówkach, które latem są istnym utrapieniem dla wielu z nas. Choć wydają się nieszkodliwe, mogą przenosić groźne bakterie i wirusy. Walka z tymi owadami nie jest łatwa, ale znamy kilka sprawdzonych sposobów, które mogą pomóc. Oto one.

article cover
©123RF/PICSEL

Skąd biorą się muszki owocówki?

©123RF/PICSEL

Dlaczego muszki owocówki wędrują w tak licznych chmarach? Czy to niezastanawiające, że gdy zostawimy rozkrojone jabłko na blacie kuchennym, nie siada na nim jedna, ale kilkanaście muszek? Otóż, odpowiedź na to pytanie leży w cyklu rozwojowym muszki owocówki. Jest on bardzo krótki. Samica składa wówczas około 60 jaj, które po kilkunastu godzinach zmieniają się w larwy. W temperaturze pokojowej już po czterech dniach staną się one dorosłymi muszkami. Larwy często są już na owocach, które kupujemy. Trudno się zatem dziwić, że gdy nie umyjemy ich dokładnie, po kilku dniach zauważymy wokół nich muszki. By zapobiec rozmnażaniu się larw, należy oczywiście solidnie myć owoce po ich zakupie. A jak odstraszyć muszki owocówki od owoców i naszej kuchni?

Czystość i higiena w kuchni

©123RF/PICSEL

Owocówki chętnie lgną do miejsc nieposprzątanych, w których są resztki jedzenia. W czystych kuchniach pojawiają się znacznie rzadziej. Należy pamiętać szczególnie o regularnym czyszczeniu blatu i desek do krojenia. Nadgryzione lub rozkrojone owoce to istny wabik dla muszek owocówek. Powinny być schowane w lodówce lub wyrzucone. Pamiętajmy również o opróżnianiu kosza na śmieci.

Pułapki na muszki owocówki

Jeśli mimo dbania o czystość w kuchni muszki owocówki nadal się pojawiają, powinniśmy zastosować pułapki. Możemy przygotować je samodzielnie, jak i kupić w sklepie. Obecnie w sklepach ogrodniczych znajdziemy ich różne rodzaje. Koszt to kilkanaście złotych. Pułapka składa się z pojemniczka i płynu wabiącego. Owad wpada do płynu i już w nim zostaje.

Podobnie jak płyny wabiące, działa ocet jabłkowy. Należy umieścić go w miseczce i postawić na blacie kuchennym. Muszki do niego wpadną, a my swobodnie będziemy mogli je wyrzucić. W celu wzmocnienia działania domowej pułapki do octu warto dodać sok z połówki cytryny.

Inny rodzaj pułapki wykonamy z wykorzystaniem resztek owoców, folii spożywczej oraz niewielkiego naczynia. Umieszczamy w nim resztki owoców, zakrywamy folią, a na jej powierzchni robimy kilka dziurek. Muszki zostaną zwabione zapachem owoców i wejdą do naczynia przez dziurki. Ułatwi nam to ich wyrzucenie do kosza wraz z resztkami owoców.

Ciepłe powietrze

©123RF/PICSEL

Warto wiedzieć, że muszki owocówki boją się gorącego powietrza. Łatwo to zauważyć. Gdy zaczniemy coś smażyć lub gotować w kuchni, muszki uciekną. Jeśli chcemy je przegonić bez uruchamiania pieca, możemy włączyć suszarkę.

Pojemnik z owocami

Humanitarnym sposobem walki z muszkami owocówkami będzie również zwabienie ich do pojemnika, w którym znajdują się owoce. Gdy muszki wlecą do środka, należy zamknąć pojemnik i wyrzucić jego zawartość do kontenera na śmieci.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas