Jak pozbyć się pluskiew?

Wbrew obiegowej opinii, pluskwy nie pojawiają się w miejscach brudnych i zaniedbanych, ale coraz częściej spotyka się je w czystych mieszkaniach. Owady mogą dostać się do domu w przeróżny sposób – nie ma znaczenia, czy mieszkamy na wsi, w domu jednorodzinnym czy blokowisku. Jeśli w domu znalazłeś choć jedną pluskwę, podejmij zdecydowane i radykalne działania. Jak pozbyć się tych uciążliwych szkodników domu? Czy są one niebezpieczne? Jakie choroby mogą przenosić?

Pluskwy w domu
Pluskwy w domu ©123RF/PICSEL
Groźny owad! Żywi się ludzką krwią i ciężko się go pozbyćInteria.tv

Jak wygląda pluskwa domowa?

Pluskwa domowa
©123RF/PICSEL

Pluskwa domowa, zwana również łóżkową albo odzieżową, jest niewielkim owadem, który pojawia się w domach. Żywi się ludzką krwią, jego aparat gębowy przystosowany jest do bezbolesnego przecinania skóry. Pluskwy są niewielkie, mają do 5 mm długości i charakteryzują się okrągłym, spłaszczonym ciałem o brązowym zabarwieniu. Doskonale przemieszczają się po mieszkaniu i mogą bez problemu wspinać się po ścianach. Są aktywne wyłącznie nocą, w ciągu dnia chowają się w przeróżnych zakamarkach i szczelinach, ale najczęściej przebywają w okolicach łóżka.

Jak rozpoznać obecność pluskiew?

Obecność pluskiew przez wiele tygodni może być w ogóle niezauważona. Najczęściej ich obecność zdradzają ślady po ugryzieniach. Na odsłoniętych partiach ciała widać swędzące zaczerwieniania (zgrupowane po kilka), jednak nie każdy tak samo reaguje na kontakt z owadem. Czasami może również pojawić się drobna reakcja alergiczna na ciele, ale zdarzają się również przypadki bezobjawowe. Jeśli uda ci się wieczorem znaleźć choć jednego owada chodzącego w okolicach łóżka, możesz mieć pewność, że jest ich o wiele więcej. Śladem obecności są zgrupowane białe jaja w szczelinach mebli i zakamarkach, pozostawione odchody (w postaci drobnych, czarnych plamek), a także brązowe wylinki na podłodze czy w łóżku. Często też czuć nieprzyjemną, ale charakterystyczną woń, która przypomina zapach kolendry albo przejrzałych malin.

Dlaczego pozbywanie się pluskiew jest ważne?

Martwa pluskwa
©123RF/PICSEL

Pluskwy są problemem wstydliwym, ponieważ istnieje przekonanie, że gnieżdżą się wyłącznie w zaniedbanych domach. Przenieść je można na wiele sposobów, np. kupując niezdezynfekowaną odzież w second-handach, nabywając stare meble albo nocując w hotelach i hostelach. Pluskwy mogą znajdować się również w tapicerowanych siedzeniach w komunikacji miejskiej, w kinach, teatrach oraz muzeach. Owady najczęściej przemieszczają się pomiędzy mieszkaniami w blokowiskach, zwłaszcza, kiedy nie mają przez dłuższy czas w pobliżu żywicieli (choć i tak bez pokarmu mogą przeżyć bez problemu nawet kilkaset dni).

Czy pluskwy są niebezpieczne?

Choć pluskwy żywią się krwią, rzadko dochodzi do przenoszenia chorób między ludźmi, gdyż owady najczęściej bytują w pobliżu jednego żywiciela. Jednak ich obecność przyczynia się do ogólnego dyskomfortu i bezsenności. Niekiedy ugryzienie pluskwy może wywołać gwałtowną reakcję alergiczną (silne zaczerwienienie, wysypka, trudności w oddychaniu). Niestety, mogą być również nosicielami gronkowca złocistego, który odpowiada za powstawanie szeregu groźnych chorób, takich jak posocznica albo zapalenie szpiku kostnego.

Pozbywanie się pluskiew

Ugryzienia pluskiew
©123RF/PICSEL

Usuniecie pluskiew jest rzeczą bardzo trudną i niemal niemożliwą do wykonania bez pomocy specjalistycznej firmy. Przed sięgnięciem porady fachowca, należy zlokalizować siedliska pluskiew. Gdzie najczęściej się znajdują? W pościeli, w materacach, poduszkach, drewnianych ramach łóżka. Mogą również chować się w szczelinach i zakamarkach, takich jak książki, obrazy, gniazdka elektryczne, a nawet w listwach przypodłogowych. Niejednokrotnie można je spotkać w szafie i schowanych w niej elementach odzieży.

Domowe sposoby na pluskwy

W pierwszej kolejności należy zadbać o higienę łózka. Pościel należy często wymieniać i prać wysokiej temperaturze (60 stopni Celsjusza). Tak samo należy potraktować ubrania, a także dokładnie je wyprasować. Dużą skuteczność ma również częste odkurzanie łóżka, dywanów, poduszek i kołder, podłóg, ram czy szczelin (worek z odkurzacza należy natychmiast wyrzucić, zawijając go szczelnie workiem). Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w myjkę parową, gdyż to łatwy sposób na dezynfekcję domu i zabicie larw. Delikatne tkaniny, które mogą się zniszczyć w praniu, można zamrozić (przez 10 godzin w temperaturze -20 stopni).

Pomoc specjalisty

W przypadku pluskiew pomoc specjalistycznych firm jest niezwykle pomocna, ponieważ dysponują środkami, które mają wysoką skuteczność w zabijaniu owadów. Niestety, najczęściej wiąże się to z opuszczeniem mieszkania nawet na kilka dni , gdyż chemiczne preparaty są bardzo szkodliwe dla ludzi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas