Jak pozbyć się szerszenia z domu?

Szerszeń to jeden z największych owadów, który występuje pospolicie na terenie całego kraju. Jego obecność jest odczuwalna najbardziej latem, kiedy niszczy niektóre uprawy oraz zabija pożyteczne pszczoły. Często rozmiary owada i jego charakterystyczne bzyczenie doprowadza nas do paniki - zwłaszcza, że użądlenie szerszenia jest wyjątkowo bolesne. Aby się z nim rozprawić na dobre, potrzebujemy opanowania i spokoju. Jak pozbyć się szerszenia z domu? Czy jego jad jest niebezpieczny dla człowieka? W czym pomogą nam ząbki czosnku? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Szerszeń europejski
Szerszeń europejski ©123RF/PICSEL

Co trzeba wiedzieć o szerszeniu?

Szerszeń
©123RF/PICSEL

Szerszeń europejski to owad z rodziny osowatych. Osiąga rozmiar do 3,5 cm; charakteryzuje się prążkowanym czarno-żółtym odwłokiem i czerwonym ubarwieniem w okolicach skrzydeł. Jego obecność zdradza głośny, charakterystyczny dźwięk; prócz dużego żądła, używa mocnych żuwaczek, którymi może nadgryzać korę młodych drzew. Jego naturalnym środowiskiem są lasy liściaste, ale z powodu zmniejszania się terenów leśnych często buduje gniazda niedaleko ludzkich siedzib. Wbrew obiegowej opinii jedno użądlenie szerszenia nie jest dla dorosłego i zdrowego człowieka śmiertelne, ale może być niebezpieczne dla dzieci i osób uczulonych na jad.

Gdzie szerszeń buduje gniazda?

Królowa szerszenia buduje gniazdo z początkiem wiosny. Wyszukuje miejsc ciepłych i suchych; mogą to być opuszczone budynki, altany i domki kempingowe. Poza tym często budowane są w pobliżu ludzkich siedlisk, a nawet w naszych domach. Szczególnie narażone są dachy w pobliżu kominów, szczeliny w ścianach oraz otwory wentylacyjne. Niestety, w poczuciu zagrożenia i przy zbyt bliskim podejściu do gniazda, samice mogą stać się agresywne i zaatakować człowieka.

Czy jad jest niebezpieczny dla człowieka?

Gniazdo szerszeni
©123RF/PICSEL

Oczywiście, użądlenie szerszenie jest wyjątkowo niebezpieczne w przypadku dzieci i osób uczulonych. Wtedy wymagana jest pilna interwencja lekarska. W przypadku dorosłego i zdrowego człowieka największe zagrożenie występuje wówczas, gdy do użądlenia doszło w okolicach szyi i twarzy, gdyż towarzysząca opuchlizna może utrudniać oddychanie. Warto podkreślić, że w porównaniu do pszczół i os użądlenie tego owada jest bardziej bolesne. Poza tym niektóre osobniki mają tendencję do kilkukrotnego żądlenia.

Co zrobić, jeśli znajdziemy gniazdo szerszeni w domu?

Jeśli okaże się, że w domu szerszenie założyły swoje gniazdo, należy się go pozbyć. Najlepiej zawiadomić straż pożarną, która przyjedzie na miejsce i skutecznie pozbędzie się tych niebezpiecznych owadów. Czasem może się wydarzyć, że strażacy jedynie zabezpieczą dom przed szkodnikami, ale nie zwalczą gniazda; za to zobowiążą np. zarządcę budynku do samodzielnego usunięcia problemu. W takich przypadkach lepiej skorzystać jednak z usług profesjonalnej firmy, niż niszczyć je na własną rękę.

Jak usunąć samodzielnie gniazdo szerszenia?

Szerszeń
©123RF/PICSEL

Jeśli mimo dużego ryzyka zdecydujemy się na samodzielne usunięcie gniazda szerszeni, najlepiej robić to wczesnym rankiem albo późną nocą, kiedy owady są najmniej aktywne. Na rynku dostępne są preparaty chemiczne unieszkodliwiające te owady. Bazują one na opryskach, które wykonuje się z bardzo dalekiej odległości. Bez względu na obrany sposób nie można zapominać o bezpieczeństwie. Należy zakupić specjalistyczny kombinezon z siatką, który zabezpiecza okolice twarzy, szyi oraz dłoni. Ponadto można wykorzystać w tym celu strój motocyklowy albo założyć kilka warstw ubrań. Jeśli gniazdo jest w miejscu trudno dostępnym, a obecność szerszeni nie jest bardzo kłopotliwa, lepiej takie zabiegi przeprowadzać zimą; wtedy jest opuszczane przez wszystkie osobniki, a królowa, która przeżywa do kolejnej wiosny, zimuje poza gniazdem.

Co jeśli szerszeń wleciał do pokoju?

Jeśli szerszeń wleciał do pokoju, należy zachować zimną krew. W większości sytuacji jego obecność jest przypadkowa, ponieważ zagubiony mógł wlecieć przez otwarte okno. Na widok tego owada nie powinniśmy reagować nerwowo poprzez wymachiwanie rąk czy krzyk. Najlepiej będzie, jeśli spokojnie ułatwimy mu wydostanie się z pułapki; wystarczy szerzej otworzyć okno albo drzwi balkonowe i delikatnie (np. gazetą) nakierować go do wyjścia. Jeśli jednak stres bierze górę, to można go zabić. Trzeba wówczas wykonać zdecydowane ruchy - tak, by od razu go unieszkodliwić.

Jak zabezpieczać dom przed szerszeniami?

Oczywiście, zawsze lepiej jest zapobiegać problemom, niż walczyć z ich skutkami, dlatego zwróćmy uwagę na stan domu. Najlepiej sprawdzić, czy na poddaszu nie ma żadnych szczelin, przez które szerszenie mogłyby wlecieć. W miarę możliwości zlikwidujmy wszelkie otwory oraz pęknięcia w ścianach. Dobrym pomysłem jest również wstawienie drobnej, metalowej siatki w przewodzie wentylacyjnym. Warto też zainstalować moskitiery, które skutecznie ochronią przed wszelkimi owadami i trzymać w okolicach okien rośliny, których szerszenie nie lubią, np. lawendę albo ząbki czosnku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas