Reklama

Reklama

Jak prać, by chemia ze środków piorących szkodziła nam jak najmniej?

Nowoczesne środki do prania, płukania czy odplamiania tkanin są wyjątkowo skuteczne. Lubimy ich używać i cieszymy się, gdy ubrania po praniu pięknie pachną. Pamiętajmy jednak, że… jest też druga strona medalu – te „świetne” proszki i płyny to sama chemia!

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego przebadali powietrze ulatniające się z wywietrzników pralek. Okazało się, że znajduje się w nim 8 lotnych substancji szkodliwych dla środowiska. Dwie z nich, aldehyd octowy i benzen (znajdują się m.in. w spalinach samochodowych) są uznawane za rakotwórcze. Ponieważ dotąd nie przeprowadzano badań, które ustaliłyby jaki poziom kontaktu z tymi środkami nie szkodzi, na wszelki wypadek lepiej wystrzegać się ich tak bardzo, jak się da. Warto też wiedzieć, że płyny do prania są mniej szkodliwe niż proszki. A proszki zawierające fosforany są bardziej toksyczne niż te, w których substancją czynną są glinokrzemiany sodu (te informacje powinny być na pudełku). 

Reklama

Pierzesz w koncentracie? Pilnuj kolejności wkładania do pralki

Chętnie kupujemy detergenty w koncentratach, bo to wychodzi taniej. Jednak aby mniej szkodziły, trzeba najpierw wlać do pralki rozcieńczony koncentrat (odmierzoną ilość rozprowadź w 1/2  szklanki wody, poczekaj, aż się rozpuści), a dopiero potem włożyć rzeczy do prania.

Nie lej płynu i nie syp proszku bezpośrednio na prane tkaniny

Rozpuszczające się detergenty mocniej przywierają do włókien (i wnikają w nie) i trudniej się wypłukują. 

Program eko nie zawsze jest... eko

Żeby eko oznaczało nie tylko oszczędność, ale też zdrowe pranie, używając tego programu wsyp 2/3 dawki proszku zaleconej przez producenta (ten program ma krótszy czas płukania). Nie używaj programu eko do prania tkanin mocno zabrudzonych (bo zanieczyszczenia i proszek nie zostaną dobrze wypłukane). 

Duża ilość piany... szkodzi zdrowiu

Spowalnia bowiem obroty bębna, zaś wolniejsze obroty to mniej dokładne pranie i  niedokładne płukanie. Dlatego nie przekraczaj zalecanej dawki środka piorącego, zwłaszcza żelu (bo to sprawia, że wytwarza się dużo gęstej piany). 

Jeśli masz wątpliwości, wybierz program do prania bawełny

Niektóre tkaniny mieszane (syntetyk plus bawełna) mają przewagę syntetyków, ale nie ustawiaj programu do syntetyków. Takie tkaniny lepiej prać z  wykorzystaniem programu do bawełny. Nastawiona na program do prania syntetyków pralka pobiera mniej wody. Jeśli tkanina jest zrobiona z włókien syntetyczno-naturalnych, po wypraniu na programie do syntetyków włókna bawełniane wchodzące w skład tkaniny będą "niedopłukane".

Nawet gdy wiesz, co pierzesz, przed praniem przeczytaj metkę

Każda z nas "po dotyku" rozpoznaje tkaninę i często nie sprawdzamy, jaką temperaturę prania zaleca producent, bo przecież wiemy to "od zawsze". Tymczasem temperatury zalecane przez producenta dobierane są z uwagi na strukturę włókien tkaniny. I nie chodzi tylko o to, żeby tkaniny się nie niszczyły. Niektóre włókna w temperaturze wyższej niż zalecana, mocniej "wchłaniają" chemię ze środków piorących, a płukane w zimnej wodzie trudniej ją "oddają".

Pranie pachnące świeżością - pachnie... chemią

Reklamy wpoiły nam przekonanie, że czyste pranie "pachnie świeżością". To nieprawda. Lepiej używać proszków i płynów o jak najsłabszym zapachu, bo  substancje zapachowe zawierają alergeny. A jeśli rzeczy po praniu silnie pachną, warto wstawić dodatkowe płukanie. 

Dowiedz się więcej na temat: pranie | środki piorące | chemia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje