Jak przyciągnąć ptaki do ogrodu?

Ptaki sprawiają że nasz ogród nabiera życia, napełniają go śpiewem i ruchem, a nam dają możliwość podpatrywania przyrody. Ptaki są również sprzymierzeńcami w walce z wieloma szkodnikami. Co zrobić, by przyciągnąć do naszego ogrodu tych wspaniałych skrzydlatych przyjaciół? Jak sprawić, by nie tylko przylatywały do ogrodu, ale by stał się on ich prawdziwym domem? W poniższym tekście przeczytacie, w jaki sposób urządzić ogród, by był przyjazny i atrakcyjny dla ptaków.

Ptaki w ogrodzie to skarb
Ptaki w ogrodzie to skarb123RF/PICSEL

Dlaczego warto mieć ptaki w ogrodzie?

Ptaki zjadają szkodniki
Ptaki zjadają szkodniki123RF/PICSEL


Oprócz wspomnianej na początku korzyści z upiększania naszego ogrodu ptasim śpiewem oraz samą obecnością tych pięknych stworzeń, ptaki są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodliwymi owadami. Rola ptaków w walce z nimi jest nieoceniona. Przede wszystkim, jest to w 100% naturalna i ekologiczna metoda, więc dla przeciwników stosowania chemii w ogrodzie, obecność ptaków jest szczególnie pożądana. Do szczególnie pożytecznych ptaków, które zjadają ogromne ilości gąsienic należą pospolite sikory, ale nawet nie przez wszystkich lubiane szpaki są bardzo pożyteczne, ponieważ jednym z głównych składników ich pożywienia są pędraki oraz inne larwy, zbyt duże dla sikorek. Do równie ważnych w walce ze szkodnikami, należą trznadle, dzwońce, zięby, kopciuszki czy rudziki. Szczególnie dużo pożywienia ptaki potrzebują w okresie lęgowym, kiedy muszą karmić młode. Sama zresztą obserwacja ptaków wychowujących swoje potomstwo w naszym ogrodzie, daje olbrzymią radość.

Rośliny przyciągające ptaki

Wiciokrzew przyciąga ptaki
Wiciokrzew przyciąga ptaki123RF/PICSEL

Aby stworzyć ogród przyjazny ptakom, muszą w nim rosnąć rośliny, które są dla nich atrakcyjne, czyli takie, które mogą dać im dwie rzeczy: schronienie i pokarm. Powinien być to również ogród bardziej naturalny, gdyż w staranie wypielęgnowanym, nie znajdą dla siebie wiele miejsca. Sadząc rośliny, postarajmy się, by były między nimi również takie, w których ptaki będą mogły się bezpiecznie gnieździć, czyli jakieś kolczaste krzewy oraz niewielkie drzewa. Z roślin dających owoce, warto posadzić np. jarząb, rokitnik, głóg, berberys, ognik, dereń, śnieguliczkę, bez, irgę, kalinę, mahonię, ostrokrzew, leszczynę, świdośliwę czy wiciokrzew... Wśród nich jest wiele bardzo ozdobnych odmian i gatunków, które z pewnością sprawdzą się w wielu ogrodach. Nie powinniśmy też zapominać o bylinach dających ptakom pożywienie w okresie jesiennym i zimowym. Wśród nich powinny znaleźć się np. rumianek, nawłoć, oset czy wrotycz, których nasiona są przysmakiem wielu ptaków. Pamiętajmy jednak, by przekwitniętych roślin nie usuwać - niech zostaną na rabacie do wiosny.

Dla ptaków bardzo ważna jest woda, dlatego jeśli w pobliżu naszego ogrodu nie ma żadnego zbiornika wodnego czy rzeki, powinniśmy zadbać sami by ptaki z naszego ogrodu nie musiały jej daleko szukać.

Sprawę rozwiązuje oczko wodne, które same w sobie również jest piękną ozdobą ogrodu. W jego pobliżu nie powinno być jednak niskich krzewów czy bylin, w których mogłyby czaić się koty. Jeśli oczko jest większe, wystarczy na jego środku ustawić kamień, na którym będą mogły wylądować i bezpiecznie skorzystać z ochłody. Można też wykonać małe poidełko dla ptaków, którym może być nawet zwykła miska napełniona wodą, ustawiona w ogrodzie.

Budki lęgowe

Jeśli nasz ogród jest młody, nie ma w nim starych i dziuplastych drzew, powinniśmy rozwiesić budki lęgowe dla ptaków. Są one różnej wielkości dla poszczególnych gatunków, dlatego powinniśmy przed ich zakupem lub wykonaniem, zastanowić się jakie gatunki pragniemy do naszego ogrodu „zaprosić”.

Budki muszą być też odpowiednio rozmieszczone w ogrodzie, przy zachowaniu odległości przynajmniej 20 m między sobą, chociaż niektóre gatunki ptaków żywiące się różnym pożywieniem, mogą gnieździć się obok siebie.

Uwaga: pamiętajmy o tym, by co roku, najlepiej późną jesienią, wyczyścić budki lęgowe (muszą mieć one możliwość otworzenia).

Karmniki i dokarmianie ptaków

Karmniki stanowią dom dla ptaszków
Karmniki stanowią dom dla ptaszków123RF/PICSEL

Zima w naszym klimacie potrafi być bardzo dokuczliwa i ciągnąć się naprawdę długo, dlatego warto dokarmiać w zimie naszych „skrzydlatych sprzymierzeńców”, którzy za to wiosną na pewno odwdzięczą się nam w walce ze szkodnikami.

W tym celu w ogrodzie wieszamy karmnik, do którego regularnie dosypujemy odpowiednie dla ptaków pożywienie. Musimy pamiętać by powiesić go w miejscu bezpiecznym, w którym ptakom nie zagrożą koty. Równie ważne jest by jeśli zaczniemy dokarmiać ptaki – robić to regularnie, dzięki temu ptaki na pewno będą częstymi gośćmi w naszym ogrodzie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas