Jak skutecznie pozbyć się rybików z łazienki?
Rybiki, inaczej srebrzyki, to małe podłużne owady, które często gnieżdżą się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Preferują nocny tryb życia, dlatego jeśli zapalisz światło w łazience, te małe insekty szybko schowają się w najmniejszych zakamarkach. Nie są groźne dla człowieka: nie kąsają ani nie przenoszą groźnych chorób, jednak ich obecność może niepokoić. Jak się ich pozbyć, przeczytasz w dalszej części artykułu.
Czym żywią się rybiki?
Rybiki żywią się skrobią oraz wszystkim tym, co zawiera cukry złożone. Ponadto na podłodze znajdują dla siebie inną pożywkę: włosy, łupież oraz martwy naskórek. Rybiki są bardzo odporne - potrafią przeżyć bez pokarmu nawet rok. Pojawiają się tam, gdzie panuje wilgoć, stąd często można je spotkać w łazience, ale nie tylko. Przeżyją również w kuchni, bo i tam znajdą coś dla siebie. Rybiki lubią też spożywać celulozę i klej organiczny, stąd często ich pożywką jest papier toaletowy, książki, a nawet dokumenty. Nie pogardzą też różnymi włóknami, dlatego mogą przyczynić się do zniszczenia, np. dywanu.
Najprostsze metody pozbycia się rybików
Najlepszą metodą pozbycia się rybików jest zmiana temperatury w pomieszczeniach zaatakowanych przez insekty. Można trochę ją obniżyć, gdyż owady te czują się dobrze w miejscach ciepłych i wilgotnych. Wypada też sprawdzić wentylację – tutaj przyda się fachowa porada kominiarza. Jeśli w łazience znajduje się okno, całe pomieszczenie należy regularnie wietrzyć. Istniejące w toalecie zakamarki i szpary, trzeba jak najszybciej uszczelnić – to naturalne schronienie srebrzyków. Warto pamiętać, by łazienka, w której zadomowiły się rybiki, była na bieżąco sprzątana. Konieczne jest, aby zrobić to bardzo dokładnie i wyczyścić nawet najmniejsze zagłębienia. Jeśli w łazience znajduje się pleśń albo grzyb, należy się ich pozbyć, gdyż jest to pożywka dla rybików. Najlepiej też ograniczyć ilość rzeczy, dzięki czemu pozbędziemy się kryjówek dla tych stworzonek.
Radykalne sposoby na rybiki
Jeśli najprostsze sposoby nie pomogą w wytępieniu rybików, można zastosować specjalne pułapki do ich łapania, które dostępne są w sklepach. Można też kupić specyfiki w postaci różnych aerozoli – jednak ich skuteczność jest wątpliwa. Rybiki są owadami pełzającymi, a stosowane specyfiki unosząc się, nie podejmują walki ze szkodnikami. Na rynku dostępne są też lepy, które można umieścić w łazience.
Domowe sposoby na rybiki
Jeśli z przyczyn zdrowotnych nie można zastosować silnych środków chemicznych, warto sięgnąć po naturalne metody pozbycia się rybików. Pierwszym z nich jest stworzenie mieszanki boraksu z cukrem pudrem w stosunku 1:1. Najlepiej rozłożyć ją na papierowej tacce w miejscach, gdzie spotyka się rybiki. Zamiennie można wypróbować cukier z borasolem (dostępnym w aptece bez recepty). Mieszanki należy umieszczać w miejscach tras rybików oraz tam, gdzie najczęściej się chowają. Jeśli w domu znajdzie się trochę płynnego miodu, można zrobić szybko i łatwo pułapkę – wystarczy kilka kropel wylać na papierową tackę i zostawić w łazience. Raz na kilka dni należy pułapkę wyrzucić. Co ciekawe, zauważono, że właściciele kotów nie mają problemu z rybikami. Ich szybkie i wijące się ciałka dostarczają pupilom niejednej okazji do polowania.