Jak ustrzec się przed gryzoniami w domu?

Jesienią, kiedy robi się coraz chłodniej, wiele zwierząt przygotowuje się do zimowego snu. Inne zaś szukają sobie schronienia, w którym będą miały pożywienia pod dostatkiem. W tym okresie do domostw często wchodzą gryzonie, np. szczury i myszy, które przez długi czas mogą przebywać w nich niezauważone. Te stworzenia mogą być nosicielami wielu chorób bakteryjnych, takich jak dżuma, riketszjoza, tularemia czy leptospiroza. Gryzonie są bardzo ostrożne, ponieważ w ciągu dnia skutecznie chronią się przed naszym wzrokiem, natomiast nocą dokonują spustoszenia. Kradną zapasy jedzenia, zanieczyszczają powierzchnię odchodami, a także niszczą kable i sprzęt elektroniczny. Jeśli mamy podejrzenia ich obecności w domu, należy szybko się ich pozbyć. Jak rozpoznać, że zamieszkały z nami gryzonie? Jak je skutecznie wytępić?

Mysz w domu
Mysz w domu ©123RF/PICSEL
Sprzątanie i dezynfekcja, czyli co robić w czasie pandemiiInteria.tv

Gdzie gnieżdżą się gryzonie?

Gryzonie kradną zapasy
©123RF/PICSEL

Wydawać by się mogło, że gryzonie najczęściej pojawiają się w wiejskich domach, jednak to nieprawda. Zamieszkują także domy miejskie, a nawet mieszkania w blokowiskach. Jak gryzonie dostają się do domu? Czasami przez naszą nieuwagę, kiedy np. zostawimy otwarte okno na noc albo uchylone drzwi wieczorem. Zarówno szczury, jak i myszy, mogą wśliznąć się również przez okienka piwniczne, instalacje wodno-kanalizacyjną, a nawet przez rynny czy otwory w elewacji. Przez dłuższy czas mogą być niezauważone, dlatego trzeba nauczyć się rozpoznawać ich obecność.

Jak rozpoznać obecność gryzoni w domu?

Gryzonie w domu są niezwykle płochliwe i długo pozostają niezauważone. Ponadto szczury i myszy są na tyle inteligentne, że mogą przemieszczać się po domu praktycznie niezauważone. Dlatego początkowo trudno rozpoznać ich obecność. Lampka ostrzegawcza powinna zapalić się wtedy, gdy w mieszkaniu czuć nieprzyjemny zapach odchodów. Czasami można również je znaleźć w różnych zakamarkach, np. pod meblami, w szczelinach i innych podobnych miejscach. O obecności gryzoni świadczą również uszczuplone zapasy w spiżarni oraz pozostawione resztki jedzenia w różnych miejscach domu. Myszy i szczury mogą przegryzać kable, a także niszczyć drewniane elementy w domu.

Jak wypędzić gryzonie?

Tradycyjna pułapka
©123RF/PICSEL

Jedną z najstarszych metod jest zastosowanie pułapek wyposażone są w mechanizm, który uaktywnia się w momencie złapania przez gryzonia przynęty. Skutkuje on natychmiastową śmiercią myszy czy szczura. Trzeba wiedzieć, że pozbycie się większej liczby nieproszonych gości może potrwać znacznie dłużej. Niestety, pułapki mają swoje wady. Należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy w domu są czworonożne pupile albo małe dzieci. Można wtedy umieścić w domu łapki żywołowne, które zwabiają nieproszonego gościa oraz zatrzaskują się tak, że można go wypuścić z daleka od lokum.

Gdy te metody zawodzą

Jeśli gryzonie pojawiły się już w domu, należy sięgnąć po specjalistyczną pomoc. Wysoką skutecznością odznaczają się trutki, które mają zachęcający dla szkodników aromat i smak, jednak zawarte w nich substancje powodują śmierć zwierzęcia. Tak samo jak w przypadku pułapek, należy zachować szczególną ostrożność, kiedy w domu są małe dzieci oraz czworonożne pupile. Gdy gryzonie mimo wszystko buszują po domu, nie pozostaje nic innego, jak skorzystanie z pomocy firmy deratyzacyjnej.

Jak ochronić dom przed gryzoniami?

Lakier do włosów
©123RF/PICSEL

Zawsze łatwiej jest zabezpieczyć dom przed gryzoniami niż trudzić się z ich pozbyciem. Od czego zacząć? Przede wszystkim od uwagi na to, aby nie zostawić na noc otwartych drzwi i okien (szczególnie piwnicznych). Dobrze jest przyjrzeć się elewacji domu, czy nie ma w niej szpar, przez które mógłby się przecisnąć szkodnik i załatać je gipsem lub pianką montażową. Należy również pilnować czystości w domu i regularnie go sprzątać tak, aby nie zalegały w nim śmieci czy resztki jedzenia.

Tego gryzonie nie lubią

Gryzonie mają wyczulony węch i niektóre zapachy je odstraszają. Warto więc sięgnąć po zioła, takie jak: mięta, rumianek, dziewanna, wrotycz czy oleander. Można umieścić suszone rośliny w pobliżu ich gniazd, ale zasadzić je również w pobliżu domu, by się do niego nie zbliżały. Gryzonie nie lubią też zapachu spleśniałej cytryny i lakieru do włosów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas