Jak wygląda pobranie szpiku?
Kiedy okaże się, że Twoje dane genetyczne zgadzają się z danymi potrzebującego przeszczepu, zostaniesz raz jeszcze zapytana/zapytany, czy na pewno chcesz zostać dawcą. Jeśli podtrzymasz decyzję, musisz oddać krew na badania potwierdzające zgodność genetyczną i wykluczające zakażenia wirusowe.
Jeżeli ich wyniki będą pozytywne, ruszy machina przygotowań do przeszczepu. Trzeba oddać krew, która zostanie zamrożona i podana ci bezpośrednio po oddaniu szpiku. Na dzień przed jego pobraniem trafisz do szpitala na badania w celu wykluczenia przeciwwskazań do narkozy.
Zabieg odbywa się na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym. Lekarz wbija igłę w duże kości (najczęściej miednicy) i strzykawką pobiera z nich szpik, łącznie około 1000 ml ciemnoczerwonej, gęstej cieczy.
Nie martw się o swoje zdrowie. Stracisz zaledwie jeden procent komórek krwiotwórczych, które odnowią swoje szeregi w ciągu kilku dni. By organizm nie odczuł utraty płynów ustrojowych, zaraz po pobraniu dostaniesz swoją własną, zgromadzoną wcześniej krew.
Po wybudzeniu z narkozy masz prawo odczuwać ból w miejscu pobrania, ale stłumią go środki przeciwbólowe. Następnego dnia wrócisz do domu. Po tygodniu zapomnisz o jakimkolwiek dyskomforcie związanym z pobraniem szpiku. Po roku możesz ponownie zostać dawcą, jednak nie więcej niż trzy razy w życiu.
Więcej informacji znajdziesz na stronach:
www.szpik.info
www.leukemia.pl
www.poltransplant.pl.