Jaka Wigilia, taki cały rok - przesądy świąteczne
Chyba każdy, kto obchodzi Wigilię, zna popularny przesąd - "Jaka Wigilia, taki cały rok". Ta przepowiednia świąteczna zakłada, że wszystko, co wydarzy się w wieczór wigilijny, będzie powtarzać się przez kolejne 12 miesięcy. Co ciekawe, wielu z nas postępuje zgodnie z przesądami świątecznymi, które przekazali nam nasi rodzice i dziadkowie. W Wigilię szczególnie unikamy kłótni, by przez cały rok mieć dobre relacje z innymi, a także myjemy się w pieniądzach, żeby zapewnić sobie dostatek. Przepowiedni świątecznych jest naprawdę sporo. Niektóre z nich wywodzą się z konkretnego rejonu i brzmią bardzo srogo! My przypominamy te najciekawsze.
Jaka Wigilia, taki cały rok
To chyba najpopularniejszy przesąd związany ze Świętami Bożego Narodzenia, a konkretnie z Wigilią. Przepowiednia zakłada, że to, co stanie się w Wigilię, będzie towarzyszyło nam przez cały rok. W ten wyjątkowy dzień nie powinniśmy się zatem kłócić, gniewać, złościć, płakać, ani obrażać. Warto zadbać również o swoje zdrowie. Kto jest chory w Wigilię, ten będzie chory przez cały rok!
Nieparzysta liczba potraw wigilijnych
Według ludowych przesądów na stole wigilijnym powinna znajdować się nieparzysta liczba potraw, która ma zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Podczas kolacji wigilijnej należy spróbować każdego dania i pod żadnym pozorem nie odchodzić od stołu. Przesądy głoszą również, że w trakcie Wigilii warto zjeść jabłko i orzechy, które mają ochronić przed chorobami.
Stół udekorowany na czerwono-złoto
Wigilijny stół według przesądów świątecznych powinien być udekorowany na czerwono i złoto. Te kolory mają zapewnić bogactwo i szczęście na cały rok. Pod obrusem natomiast powinno znaleźć się siano, które przyniesie domostwu dobrobyt. W dawnych czasach sianko umieszczano również na drzewach, by zrodziły więcej owoców. Nie zapominajmy zatem położyć go pod obrus.
Parzysta liczba domowników na Wigilii
Przesądy świąteczne głoszą również, że na kolacji wigilijnej powinna być nieparzysta liczba osób. W przeciwnym razie domownicy będą mieli pecha przez cały rok. Dawno na wsiach, by uniknąć nieszczęścia, zapraszano osobę bezdomną na Wigilię.
W Wigilię nie wydawaj i nie pożyczaj pieniędzy
By zapewnić sobie dostatek przez cały rok, w Wigilię nie powinniśmy również wydawać ani pożyczać pieniędzy. Utrata zbyt dużej ilości gotówki według przesądów świątecznych może doprowadzić nawet do bankructwa w przyszłym roku. Co więcej, ludowe przepowiednie głoszą, że przed Wigilią należy również uregulować wszystkie długi.
Mycie w monetach
Inny przesąd zakłada, że jeśli umyjemy twarz monetami w poranek wigilijny, nie będziemy narzekać na brak pieniędzy przez cały rok! Pieniądze, które wykorzystaliśmy do mycia, należy osuszyć i nosić przez 12 miesięcy w kieszeni.
Mycie zębów czosnkiem
Podobno umycie zębów czosnkiem w Wigilię rano sprawi, że nie będą one bolały przez cały rok. To prastara przepowiednia ludowa, w którą do dziś wierzą nasze babcie i prababcie.
Łuski w portfelu
Kolejny przesąd związany jest z rybimi łuskami. Przepowiednie wigilijne głoszą, że noszone w portfelu zasuszone rybie łuski zapewnią dostatek przez cały rok.
Odpowiednio przystrojona choinka
Dobrobyt i pieniądze na kolejny rok zapewni również odpowiednio udekorowana choinka. Oprócz tradycyjnych ozdób powinny znaleźć się na niej pierniki, cukierki i bakalie, ale – co najważniejsze – owinięte w złotko. Koniecznie pamiętaj o tym podczas ubierania drzewka świątecznego.
W trakcie Wigilii miej kilka „groszy” przy sobie
Według świątecznych przepowiedni w trakcie Wigilii warto mieć przy sobie choć kilka złotych. Dzięki temu przez cały rok nie będziemy narzekać na brak pieniędzy.
Świąteczne przesądy, choć nie musimy w nie wierzyć, są pięknym i intrygującym elementem tradycji bożonarodzeniowej. Warto przekazywać je z pokolenia na pokolenie i co roku o nich pamiętać!