Jarmark rymów. Tylko dla dorosłych
Wybór najcelniejszych satyrycznych utworów wielkiego poety. Piosenki kabaretowe, w tym takie przeboje jak Nasza jest noc czy Miłość ci wszystko wybaczy, melorecytacje, skecze, monologi, kuplety.

Co ciekawe, mimo upływu tylu lat, od momentu kiedy te utwory zostały napisane, teksty te nie straciły nic na wartości. Podobnie jak kiedyś śmieszą, bawią i pobudzają do refleksji. Bez względu na to czy bohaterami są politycy, osobistości z pierwszych stron gazet, przysłowiowy idiota, czy ponoć wszystko wiedzący specjalista. Świat się tylko pozornie zmienił, o czym możemy się przekonać czytelnik tej książki. Jarmark jest adresowany do wszystkich, a może najbardziej, choć dla kogoś to zabrzmi to paradoksalnie, do młodego czytelnika.
Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 roku w Łodzi. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim - równocześnie prawo i filozofię. Już na studiach współpracował z "Pro Arte et Studio", zakładał kabaret literacki w kawiarni Pod Pikadorem, wszedł do podstawowego składu grupy literackiej Skamander.
Tuwim zaskakuje mistrzostwem słowa, wirtuozerią w operowaniu słowem i obrazem. Zbliża się do tradycji polskiej poezji od Kochanowskiego po Norwida, próbuje rozwiązać problemy słowa-znaku i jego stosunku do desygnatu, swoją duchowość łączy z tradycjami mowy ojczystej. Staje się demiurgiem polszczyzny, i to zarówno w poezji, jak i w utworach satyrycznych wystarczy wspomnieć Jarmark rymów (1934, 1938, 2008) czy Bal w Operze utwór ten to perła w naszej literaturze..
Był diamentem w środowisku cyganerii warszawskiej okresu międzywojnia. Współpracował ze "Skamandrem", "Wiadomościami Literackimi", ze "Szpilkami". Pisał dla Qui pro quo, Bandy i Cyrulika Warszawskiego, pełnił funkcję kierownika literackiego tych scen i błyskotliwie radził sobie w satyrze.
Tuwim był również znakomitym tłumaczem Słowa o wyprawie Igora, wierszy Puszkina, Niekrasowa, Błoka, Briusowa, Pasternaka, Majakowskiego i innych rosyjskich autorów. Tłumaczył Horacego, Whitmana, Rimbauda. Pisał libretta operetkowe, teksty szopek politycznych, utwory estradowe i kabaretowe, teatry wystawiały jego adaptacje. Tuwim potrafił w słowie wyrzeźbić wszystko. Weź udział w konkursie!Julian TuwimJarmark rymów. Tylko dla dorosłych