Jarmark rymów. Tylko dla dorosłych
Wybór najcelniejszych satyrycznych utworów wielkiego poety. Piosenki kabaretowe, w tym takie przeboje jak Nasza jest noc czy Miłość ci wszystko wybaczy, melorecytacje, skecze, monologi, kuplety.
Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 roku w Łodzi. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim - równocześnie prawo i filozofię. Już na studiach współpracował z "Pro Arte et Studio", zakładał kabaret literacki w kawiarni Pod Pikadorem, wszedł do podstawowego składu grupy literackiej Skamander.
Tuwim zaskakuje mistrzostwem słowa, wirtuozerią w operowaniu słowem i obrazem. Zbliża się do tradycji polskiej poezji od Kochanowskiego po Norwida, próbuje rozwiązać problemy słowa-znaku i jego stosunku do desygnatu, swoją duchowość łączy z tradycjami mowy ojczystej. Staje się demiurgiem polszczyzny, i to zarówno w poezji, jak i w utworach satyrycznych wystarczy wspomnieć Jarmark rymów (1934, 1938, 2008) czy Bal w Operze utwór ten to perła w naszej literaturze..
Był diamentem w środowisku cyganerii warszawskiej okresu międzywojnia. Współpracował ze "Skamandrem", "Wiadomościami Literackimi", ze "Szpilkami". Pisał dla Qui pro quo, Bandy i Cyrulika Warszawskiego, pełnił funkcję kierownika literackiego tych scen i błyskotliwie radził sobie w satyrze.
Tuwim był również znakomitym tłumaczem Słowa o wyprawie Igora, wierszy Puszkina, Niekrasowa, Błoka, Briusowa, Pasternaka, Majakowskiego i innych rosyjskich autorów. Tłumaczył Horacego, Whitmana, Rimbauda. Pisał libretta operetkowe, teksty szopek politycznych, utwory estradowe i kabaretowe, teatry wystawiały jego adaptacje. Tuwim potrafił w słowie wyrzeźbić wszystko. Weź udział w konkursie!
Julian Tuwim
Jarmark rymów. Tylko dla dorosłych