Reklama

Reklama

Kiedy powinniśmy ubrać choinkę? Psycholodzy podzielili się radą

Zdaniem psychologów z przyozdabianiem domów i mieszkań świątecznymi dekoracjami nie warto czekać aż do Wigilii. Badania wykazały, że otaczanie się bożonarodzeniowymi akcesoriami podnosi poziom szczęścia. Kiedy zatem powinniśmy ubrać choinkę?

Z badania przeprowadzonego przez OnePoll wynika, że ubieranie choinki już w listopadzie aż 41 proc. Amerykanów uważa za mocno przedwczesne. Jednak już w pierwszych dniach grudnia niemal połowa (47 proc.) mieszkańców Stanów zacznie powoli przygotowania do Bożego Narodzenia, a na pierwszy ogień pójdzie dekorowanie posesji i elewacji domów.

Kiedy Polacy przystrajają posesje bożonarodzeniowymi ozdobami?

Polacy są w tej kwestii bardziej powściągliwi - większość z nas ubieranie choinki i ozdabianie domów zostawi sobie na ostatnie dni przed Wigilią. Może jednak warto zmienić te przyzwyczajenia i trochę przyspieszyć te czynności. Zdaniem psychologów taki zabieg jest doskonałym sposobem na poprawę nastroju. 

Reklama

Choinka, migoczące światełka, świąteczne stroiki na stole przywołują bowiem atmosferę Bożego Narodzenia, którą większość z nas bardzo lubi. Kojarzy się ona bowiem z czasem radości, odpoczynku, spędzania czasu z bliskimi. Dlatego, jak stwierdza w rozmowie z serwisem "Confused" psycholog Deborah Serani, wczesne dekorowanie domu przed świętami może przyczynić się do zwiększenia poziomu "hormonów szczęścia" - serotoniny i dopaminy, co przekłada się na poprawę nastroju.

Ozdoby świąteczne wokół sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi?

Potwierdzają to wyniki badań naukowych przeprowadzonych w USA. Ponad połowa ankietowanych (55 proc.) przyznała, że świąteczne dekoracje podnoszą na duchu i poprawiają samopoczucie. Uczestnicy zauważyli jeszcze jedną zaletę wczesnego zrobienia świątecznych dekoracji - taki zabieg sprawia, że tuż przed samymi świętami jest mniej zadań do wykonania.

Psycholog Elena Touroni wręcz nakłania ludzi do tego, by w tym roku nie czekali z ubieraniem choinki dna ostatnią chwilę, ale zrobili to wcześniej, nawet na początku grudnia. Jej rada wiąże się z tym, że z powodu trwającej pandemii wielu z nas doświadcza stresu i przygnębienia. 

Oczywiście chęć poprawienia sobie nastroju świątecznymi dodatkami nie oznacza, że już teraz trzeba "iść na całość". Wystarczy kilka drobnych akcentów - stroik ze świerkowych gałązek na stole, sznur choinkowych lampek zwiniętych w kłębek na parapecie czy świece o zapachu piernika. To dobry wstęp dla dalszych przygotowań i sposób na umilenie sobie szarych grudniowych dni.


***
Przeczytaj również: 


Ile kosztuje wynajęcie firmy sprzątającej na święta? Znamy stawki

Boże Narodzenie 2021. Jaką sukienkę wybrać na Wigilię i święta?

Virgil Abloh nie żyje. Amerykański projektant mody miał 41 lat

Zobacz również: 

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: Święta Bożego Narodzenia | świąteczne dekoracje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy