Kobieta w e-świecie, czyli w co i jak grają kobiety?
Ile razy słyszałaś, że świat gier to domena mężczyzn? Nic bardziej mylnego! Kobiety coraz chętniej oddają się tej wirtualnej rozrywce, wykorzystując do gry smartfony. Jak wygląda świat gier damskim okiem?
Stereotypowy gracz to mężczyzna przed 30., który zarywa noce, by przechodzić kolejne misje. Tymczasem badania wskazują, iż w świecie gier w niektórych aspektach panie zdecydowanie pokonują mężczyzn.
Tradycyjne gry na konsolę lub komputer w dalszym ciągu są zdominowane przez męskich graczy. Jednak w przypadku gier mobilnych, instalowanych na smartfonach, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W tym drugim przypadku prym wiodą kobiety, a dane wskazują, że jest ich aż 35 proc. więcej niż mężczyzn.
Jakimi graczami są kobiety?
Jak przekonują eksperci z branży gier online, kobiety decydują się na gry z innych powodów niż mężczyźni. Głównym bodźcem jest oczywiście rozrywka. W ten prosty sposób mogą oderwać się od codziennych problemów, zrelaksować, a czasem po prostu zabić czas, stojąc w kolejce w banku lub wracając z pracy tramwajem. Rywalizacja w tym wypadku schodzi zdecydowanie na dalszy plan. Z tego też powodu częściej decydują się na grę samodzielną, niż na współzawodnictwo z innymi realnymi graczami.
Co jeszcze można powiedzieć o kobietach-graczach? Choćby to, że są... oszczędne. Według danych statystycznych, przedstawicielki płci pięknej są mniej skłonne do pobierania płatnych aplikacji oraz korzystania z mikropłatności. Wybierają gry dostępne bezpłatnie - w końcu chodzi tylko o czystą rozrywkę.
Jaka jest twoja ulubiona gra?
Ponadto analiza przyzwyczajeń użytkowników urządzeń mobilnych udowodniła, że kobiety są zdecydowanie bardziej lojalnymi graczami niż mężczyźni. Znacznie bardziej angażują się w gry, przywiązują się do nich i częściej powracają do tytułów, od których zrobiły sobie dłuższą przerwę.
Kobiety deklarują, iż mają kilka swoich ulubionych tytułów, w które grają przez bardzo długi czas. Nie powinno więc dziwić, że to właśnie do nich skierowana jest znaczna część produkowanych obecnie gier mobilnych.
- Kobiety są zupełnie innymi graczami niż mężczyźni. Nie przepadają za rywalizacją, ale uwielbiają w swoim tempie przechodzić przez składające się z wielu zadań misje, aby odebrać czekającą na ich końcu nagrodę - mówi Ulana Krystaszek, Game Producer firmy GameDesire.com. - Testy i statystyki pokazują także, że kobiety częściej wracają do gry i o wiele bardziej angażują się w rozgrywkę. Pamiętają, kiedy należy wrócić do gry, aby znaleźć niespodzianki i dodatkowe bonusy. Doskonale wiedzą, jak pomnożyć żetony, diamenty i inne zasoby w wirtualnym skarbcu - dodaje ekspertka.
Gry najchętniej wybierane przez kobiety
Jakie gry mobilne zdobyły największą popularność wśród przedstawicielek płci pięknej? Bezapelacyjnym hitem są gry typu "połącz trzy", polegające na dopasowywaniu do siebie podobnych obiektów. Bubble Witch Saga czy Fishdom to najpopularniejsze tytuły z tej kategorii. Wśród użytkowników dwóch najpopularniejszych tego typu gier aż 69 proc. stanowią kobiety. Od gracza wymagają one spostrzegawczości, refleksu oraz logicznego myślenia. Rozgrywka zwykle nie zajmuje dużo czasu, dlatego są one fantastycznym sposobem na szybki relaks.
Serca kobiet podbiły również symulatory, polegające na opiece nad farmą, miastem, zwierzęciem itp. W tym wypadku one także stanowią 69 proc. użytkowników. Ten rodzaj gier najbardziej przywiązuje do siebie użytkownika, gdyż wymaga od niego regularności oraz wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu. W innym przypadku pieczołowicie rozwijane gospodarstwo lub miasto mogą mocno podupaść, a zwierzątko przenieść się do wirtualnego raju.
Użytkowniczki smartfonów bardzo chętnie sięgają również po mobilne wersje klasycznych gier, które już od dziesięcioleci cieszą się niesłabnącą popularnością. Mowa tu np. o darmowym mahjongu lub zyskującej coraz większe grono użytkowników grze online - bingo.
Wśród kobiet bardzo dużą popularnością cieszą się również wirtualne układanki, puzzle oraz gry, w których należy odnajdywać i kolekcjonować różnego rodzaju przedmioty. W tym wypadku panie stanowią ponad 40 proc. graczy.
Wbrew utartym stereotypom, kobiety tworzą również potężną grupę użytkowników gier typu MMORPG, czyli fabularne rozgrywki, w których duża liczba osób może grać ze sobą, odtwarzając wcześniej przyjęte role.
Wbrew stereotypom: kobiety w e-sporcie
Warto również zaznaczyć, że coraz więcej pań odnosi spore sukcesy w e-sporcie. Chociaż ta młoda dyscyplina wciąż zdominowana jest przez mężczyzn, a żeńskie teamy stanowią niespełna 10 proc. zawodników, kobiety zaczynają coraz lepiej radzić sobie w tym świecie, ogrywając wielu mężczyzn. W Polsce organizuje się Kobiece Mistrzostwa w Conter Strike, przełamujące stereotyp, iż jest to wyłącznie męska gra.
Panie świetnie radzą sobie także w wirtualnych rozgrywkach pokerowych, czego najlepszym przykładem są Adrienne Rowsome i Tatiana Barausova, które regularnie grają o najwyższe stawki, uzyskując sporą przewagę nad mężczyznami.
Stereotypy sugerują, że świat gier zdominowali mężczyźni. Rzeczywistość pokazuje, iż jest inaczej - kobiety są po prostu nieco innymi graczami, wybierając inne rodzaje rozgrywek. Czy to źle? Nie! W końcu różnorodność jest tym, co stworzyło świat gier online, czyniąc go naprawdę interesującym.
A jaka jest twoja ulubiona gra?