Kocimiętka dla kota: Jak działa? Co trzeba wiedzieć?

Ci, którzy posiadają kota z pewnością słyszeli o kocimiętce – roślinie, przed którą nie oprze się żaden kot. Mruczki rzekomo – pod wpływem jej zapachu – wprowadzają się w stan euforii: donośnie mruczą, miauczą i zawodzą, a także się w niej tarzają. Okazuje się, że kocimiętka nie tylko wpływa na zwierzęta, ale może także odstraszyć atakujące nas latem owady. Zatem, co trzeba wiedzieć o kocimiętce? Jakie ma zastosowania? Sprawdźmy!

Niektóre koty bardzo silnie oddziałują na kocimiętkę
Niektóre koty bardzo silnie oddziałują na kocimiętkę123RF/PICSEL

Kocimiętka: czym jest?

Kocimiętka jest byliną z rodziny jasnotowatych, którą w naturalnych warunkach można spotkać w wielu miejscach klimatu umiarkowanego, w tym w Polsce. Ze względu na swój zwarty pokrój oraz ciekawe kwitnienie, wiele osób uprawia ją jako roślinę ozdobną. Mało kto wie, że kocimiętka ma wiele walorów: nie tylko pięknie i aromatycznie pachnie, co zwabia pożyteczne owady, takie jak pszczoły, ale odstrasza równocześnie i te, które nie zawsze są pożądane w naszym otoczeniu: za jej zapachem nie przepadają komary, muchy i muszki oraz mszyce. Jednak kocimiętka swoją nazwę zawdzięcza swojemu wpływowi na koty: zapach wydzielany przez liście rośliny może działać na zwierzęta bardzo pobudzająco.

Kocimiętka: Jak działa na koty?

Kocimiętka to roślina, która działa na nasze koty pobudzająco. Wszystkiemu winny jest olejek eteryczny zawarty w liściach - nepetalakton. To właśnie on działa na kocie receptory nerwowe (działa podobnie jak feromony) i uruchamia te obszary mózgu zwierzęcia, które odpowiedzialne są za zachowanie kotów podczas rui. W efekcie zwierzęta mogą być bardzo pobudzone: intensywnie ocierać się o kocimiętkę, wąchać ją, ocierać lub tarzać się w niej, a także donośnie miauczeć, mruczeć czy wydawać inne, głośne dźwięki. Czasem zdarza się tak, że kot może pod wpływem kocimiętki przejawiać zgoła odwrotne zachowanie: być spokojny lub delikatnie zadurzony. Wtedy też często przyjmuje bardzo charakterystyczną minę: delikatnie otwiera pyszczek, wysuwa język, a także ma oczy szeroko otwarte.

Kocimiętka: Czy działa na każdego kota?

Nie tylko koty domowe mogą reagować na kocimiętkę
Nie tylko koty domowe mogą reagować na kocimiętkę

Okazuje się, że nepetalakton zawarty w kocimiętce nie działa wyłącznie na koty domowe, ale także i na większe mruczki z rodziny kotowatych, nawet te dziko żyjące, takie jak lwy, pumy, tygrysy czy pantery! Niestety, choć większość gatunków jest podatna na działanie tej substancji, to nie wszystkie zwierzęta na nią reagują. Okazuje się, że podatność na neperalakton wykazuje około 70 proc. dorosłych kotów. Na kocimiętkę nie reagują także młode koty, które jeszcze nie osiągnęły dojrzałości płciowej. Dlatego, nie każdy kot - ten duży i ten niewiele mniejszy - będzie reagował na działanie kocimiętki.

Jak wykorzystać działanie kocimiętki dla kota?

Kocimiętka może pomóc zainteresować kota drapakiem, który był wcześniej przez niego ignorowany
Kocimiętka może pomóc zainteresować kota drapakiem, który był wcześniej przez niego ignorowany

Jak wiadomo, kocimiętka jest dla niektórych kotów bardzo interesująca i można ją wykorzystać do zabawy z naszym mruczkiem. Idealną rozrywką dla naszego kota może być chowanie kocimiętki w specjalnej macie węchowej albo w stosie materiałów. Zachęcony aromatycznym zapachem kot, zacznie szukać ją węchem, co nie tylko może być dla niego świetną zabawą, ale również ćwiczeniem zmysłu, co może zachować jego zdrowie psychiczne w dobrej kondycji.

Wykorzystaj kocimiętkę, by poskromić krnąbrnego kota!

Kocimiętka może być dobrym sposobem, aby opanować niszczycielskie zapędy naszych kotów! Chyba każdy, kto ma w domu czworonożnego pupila wie, że one muszą ciągle naciągać swoje gibkie ciało oraz ostrzyć pazurki. Niestety, nie zawsze robią to tam, gdzie byśmy chcieli, ale mogą za to niszczyć wyposażenie naszych wnętrz. Jeśli chcemy ukrócić działanie kotów, wystarczy zaopatrzyć się w drapak i spryskać go kocimiętką w spreju. To skutecznie odwróci uwagę kota od mebli i innych rzeczy w domu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas