Kolejki przed urzędami i surowe kary. Masz tylko 30 dni na dopełnienie obowiązku

Katarzyna Adamczak

Opracowanie Katarzyna Adamczak

Zmiany w zasadach dotyczących rejestracji samochodów weszły w życie 1 stycznia 2024 roku. W myśl nowych przepisów każdy, kto kupuje auto musi je zarejestrować w ciągu 30 dni, inaczej grożą mu surowe kary. Przed urzędami już ustawiają się długie kolejki.

Wrócą kolejki w urzędach?
Wrócą kolejki w urzędach?Adam Staskiewicz/East News

Na rejestrację samochodu masz tylko 30 dni

Zmiana w przepisach dotyczących rejestracji samochodów, która weszła w życie 1 stycznia 2024 roku ma wpłynąć na Centralną Ewidencję Pojazdów i sprawić, że dane w niej zawarte będą aktualne. Jest to także sposób na walkę z tak zwanymi “martwymi duszami", czyli pojazdami zarejestrowanymi przed 14 marca 2005 roku bez ważnego badania technicznego i polisy OC. W myśl nowych przepisów kupujący auto musi je zarejestrować w ciągu 30 dni od chwili nabycia.

Przed zmianą kupno pojazdu można było zgłosić online, obecnie wymagane jest fizyczne złożenie wniosku. Jak podaje portal warszawawpigulce.pl, nowe przepisy sprawiły, że przed wydziałami komunikacji już tworzą się długie kolejki.

Kto musi zarejestrować pojazd?

Pojazd musi zostać zarejestrowany w Wydziale Ewidencji Pojazdów i Kierowców przez właściciela w ciągu 30 dni od:

 • zakupu na terytorium Polski,

 • dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej samochodów kupionych poza Unią Europejską,

 • sprowadzenie pojazdu do Polski z innego kraju UE,

 • uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku lub sporządzenia aktu poświadczenia - w przypadku osób, które odziedziczyły auto.

 • Przedsiębiorcy, którzy zajmują się handlem samochodami na rejestrację pojazdu mają 90 dni.

  Surowe kary za niedopełnienie obowiązku

  Jak czytamy na stronie samorzad.gov.pl za niedopełnienie obowiązku grożą nowym właścicielom surowe kary. Jeśli nie zarejestrujemy samochodu w ciągu 30 dni możemy zapłacić 500 złotych. Nie dopełnienie obowiązku w ciągu pół rok od momentu zakupu, sprawi że kara ulegnie podwojeniu i wyniesie 1000 złotych.

  Przedsiębiorca, który nie zarejestruje pojazdu w ciągu 90 dni zapłaci 1000 złotych kary, zaś po przekroczeniu 180 dni - 2000 złotych.

  "Zbliżenia". Wróżbita Maciej o bólu młodości, o tym jak został wróżbitą i co nas czeka?INTERIA.PL
  INTERIA.PL
  Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
  Dołącz do nas