Kto powinien płacić abonament RTV? Przepisy są nieaktualne i nieoczywiste

W Polsce posiadacze odbiorników telewizyjnych i radiowych zobowiązani są płacić abonament. Nie każdy dopełnia jednak tego obowiązku. Jak się okazuje, polskie prawo w tej kwestii pełne jest luk i niedopowiedzeń. Czy użytkownicy Smart TV także zobowiązani są uiszczać regularne opłaty? Aleksandra Kolbusz, prawniczka z kancelarii Media w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zaznacza, że nie jest to oczywiste. Dlaczego?

Dziś znaczna część użytkowników – zwłaszcza młodzież i młodzi dorośli – używają odbiornika telewizyjnego do korzystania z usług serwisów VOD
Dziś znaczna część użytkowników – zwłaszcza młodzież i młodzi dorośli – używają odbiornika telewizyjnego do korzystania z usług serwisów VOD 123RF/PICSEL

Abonament RTV na 2023 r. - nowy cennik i podwyżki

W Polsce każdy posiadacz odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego zobowiązany jest do rejestracji urządzenia w ciągu 14 dni od zakupu oraz do wnoszenia regularnych opłat za abonament RTV.  Obowiązki te wynikają z ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz z rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Ile wynosi wspominany abonament RTV? Użytkownicy radia są zobowiązani płacić 7,50 zł miesięcznie, a osoby, które korzystają z telewizji lub radia i telewizji, zobowiązani są regularnie uiszczać opłatę w wysokości 24,50 zł. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiedziała już jednak podwyżki. Od przyszłego roku wspomniane kwoty wzrosną.

Kto musi płacić abonament RTV? To skomplikowane

Przepisy ustalające abonament zostały skonstruowane w 2005 roku. Wówczas w Polsce nie śniło się jeszcze o Smart TV
Przepisy ustalające abonament zostały skonstruowane w 2005 roku. Wówczas w Polsce nie śniło się jeszcze o Smart TVpexels.com

Przepisy ustalające abonament RTV zostały skonstruowane w 2005 roku. Wówczas w Polsce nie śniło się jeszcze o Smart TV, a internet dopiero zaczynał stawać się konkurencyjnym źródłem rozrywki. Ustawa o opłatach abonamentowych szybko się zestarzała. Brakuje w niej zapisów konkretyzujących pewne kwestie związane z użytkowaniem odbiorników telewizyjnych.

Dziś znaczna część użytkowników - zwłaszcza młodzież i młodzi dorośli - używają odbiornika telewizyjnego do korzystania z usług serwisów VOD takich jak: Netflix, Canal+ online, HBO Max, Amazon Prime Video, Disney+. To budzi wiele pytań.

Czy osoby, które nie posiadają dekodera ani anteny, muszą płacić abonament RTV?

Czy osoby, które mają odbiornik telewizyjny, jednak nie posiadają dekodera ani anteny muszą płacić abonament RTV? Tej kwestii postanowił przyglądnąć się serwis Wirtualnemedia.pl. O zdanie zapytano prawniczkę Aleksandra Kolbusz. Co odpowiedziała ekspertka?

"To, czy obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej (tzw. obowiązek abonamentowy) powstaje, czy też nie, nie budzi wątpliwości w przypadku tradycyjnych telewizorów i radia. Natomiast inne urządzenia, których dostarcza nam nowoczesna technologia, umożliwiają odbiór w nieco odmienny sposób. Co więcej, niejednokrotnie w ich przypadku odbiór wcale nie dotyczy programu telewizyjnego ani radiowego. Z tego względu nie jest oczywiste, czy obowiązek abonamentowy powinien mieć do nich zastosowanie i czy w konsekwencji posiadacz takiego urządzenia ma płacić abonament" - przyznała Kolbusz.

Internet zawsze mamy pod ręką - możemy oglądać programy telewizyjne i słuchać radia bez korzystania z tradycyjnego odbiornika. Umożliwiają nam to smartfony, tablety, smartwatche i inne podobne, nowoczesne urządzenia. Czy jeśli korzystamy z oferty telewizji na urządzeniach innych niż telewizory powinniśmy płacić abonament? Na to pytanie Aleksandra Kolbusz odpowiada przecząco, powołując się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 5 września 2019 roku (sygn. akt: VI SA/Wa 2415/18).

Sąd orzekł, że: osoby oglądające telewizję bądź słuchające radia za pomocą komputera, telefonu komórkowego bądź też tabletu oraz innych urządzeń nie wymienionych w ustawie o opłatach, nie są zobowiązane do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego
zdradza Kolbusz w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Prawniczka zaznacza także, że w ustawie o opłatach abonamentowych można znaleźć o wiele więcej nieścisłości. Wszystkie wynikają z braku odpowiedniej aktualizacji przepisów. To jeden z przykładów, gdy polskie prawo nie nadąża za zmianami technologicznymi.

***

Polki zamordowane w obozie koncentracyjnym. Po 80 latach miały uroczysty pogrzebDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas