Trwają kontrole opłat RTV. Jesteś w tej grupie? Spodziewaj się wizyty
W Polsce rozpoczęły się właśnie kontrole, mające na celu sprawdzenie, czy osoby posiadające w domu telewizory lub radioodbiorniki regularnie płacą abonament RTV. Czym jest ten abonament i jakie kary grożą osobom, które uchylają się od płacenia?
Spis treści:
Abonament RTV - kto nie musi płacić?
Abonament RTV to abonament radiowo-telewizyjny, czyli opłata, która ma na celu realizację misji publicznej telewizji i radia. Abonament nałożony jest ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych i jest w Polsce obowiązkowy. Warto wiedzieć, że istnieją jednak grupy osób, które są zwolnione z wnoszenia tej opłaty, czyli:
- osoby, które ukończyły 75. rok życia lub 60. rok życia i pobierają emeryturę, której miesięczna wartość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia
- osoby niezdolne do pracy i z pierwszą grupą inwalidzką
- osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
- bezrobotni
- kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi, bądź ich rodziny
- osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego.
Trwają kontrole abonamentu RTV. Komu grozi kara za niepłacenie?
Zobacz również:
Obecnie trwają w Polsce kontrole, mające na celu weryfikację, czy osoby posiadające w domu odbiornik telewizyjny i radiowy, płacą abonament RTV - za uchylanie się od tego obowiązku grozi bowiem kara.
Karą pieniężną mogą zostać obciążone osoby, które zakupiły telewizor lub radioodbiornik, ale nie zgłosiły tego faktu - wynosi ona nawet 30-krotność miesięcznego abonamentu RTV za telewizor i radio lub sam telewizor. W roku 2022 jest to kwota 735 zł.
Wezwania do zapłaty mogą spodziewać się także osoby, które od wielu lat nie płacą abonamentu RTV. Takie wezwanie wysyła Poczta Polska, a na uregulowanie zaległości mamy siedem dni.
Warto pamiętać także o tzw. metodzie na książeczkę. Osoby, które w przeszłości posiadały telewizor, ale później pozbyły się go i nie wyrejestrowały odbiornika, nadal muszą opłacać abonament. Jeśli tego nie robię, również muszą liczyć się z karą.
Kontrolerzy RTV skupiają się obecnie głownie na dwóch grupach:
- osobach, które zarejestrowały już kiedyś telewizor lub radioodbiornik, ale przestały płacić abonament - muszą one opłacić zaległości wraz z odsetkami
- osobach, które nigdy nie zarejestrowały urządzeń RTV. Jeśli kontrolerzy udowodnią im posiadanie odbiornika, naliczona im zostanie trzydziestokrotność miesięcznej opłaty, w sumie 735 zł
Jeśli otrzymamy wezwanie do zapłaty, jesteśmy zmuszeni uiścić zaległość. Istnieje szansa rozłożenia jej na raty, lub umorzenia ze względu na trudną sytuację finansową. Jeżeli jednak nie uregulujemy zaległości, musimy liczyć się z otrzymaniem pisma z urzędu skarbowego.
WAŻNE: Niektóre osoby sądzą, że skoro opłacają telewizję kablową lub platformę cyfrową, to są zwolnione z płacenia abonamentu RTV Nie jest to jednak prawda!