Kukliński - przyjaciel zdrajca
W 2002 roku Maria Nurowska spędziła z pułkownikiem Ryszardem Kuklińskim 10 dni, nagrała wiele godzin rozmów. Na ich podstawie napisała zbeletryzowana biografia najbardziej kontrowersyjnego polskiego wojskowego XX wieku "Mój przyjaciel zdrajca".
Pisarka była jedyną osobą, której pułkownik Kukliński opowiedział o swoim życiu prywatnym; zastrzegł jednak, że materiał ów pisarka będzie mogła wykorzystać dopiero po jego śmierci.
Kukliński od 1947 roku służył w Ludowym Wojsku Polskim, od roku 1963 pracownik Sztabu Generalnego, 1976-1981 szef Oddziału Planowania Strategicznego, polski oficer łącznikowy w Sztabie Głównym Armii Radzieckiej. Od 1970 szpieg USA, zwerbowany podczas pełnienia misji wojskowej w Wietnamie, przekazał CIA wiele szczegółowych i strategicznych planów ZSRR i Układu Warszawskiego. Ujawnił m.in. Amerykanom zamiary przeprowadzenia interwencji wojskowej ZSRR w Polsce po wydarzeniach sierpniowych 1980 i powstaniu "Solidarności".
W 1981 uciekł do USA wraz z rodziną przy pomocy amerykańskich służb wywiadowczych. W roku 1984 skazany przez sąd PRL na karę śmierci za zdradę. Wyrok został uchylony w 1995 r.
W roku 1998 Ryszard Kukliński odwiedził Polskę, witany jako bohater narodowy, choć znaczna część społeczeństwa nadal nie akceptuje jego postępowania nazywając go zdrajcą.
Zmarł w lutym 2004 roku.
INTERIA.PL jest patronem medialnym książki. Przeczytaj więcej, weź udział w konkursie