Reklama

Reklama

Majorka - wieczne wakacje

Skąpana w wodach Morza Śródziemnego Majorka w sezonie letnim przeżywa oblężenie. Jesienią mamy szansę zobaczyć inne, kameralne i spokojne jej oblicze.

Relaks: Piknik na plaży

Późną jesienią pewnie zdarzy się tutaj deszczowy dzień, ale temperatura przekracza 20 stopni. Co więcej, mamy dla siebie hiszpańską wyspę bez tłumów rozbawionych wczasowiczów. Bonus: posezonowe, niższe ceny! Długie, szerokie plaże z białym piaskiem znajdziemy w okolicach stolicy wyspy: Can Pastilla, Playa de Palma i El Arenal.

Ciszej niż latem, ale z pewnością nie cicho, będzie w Megaluf, najbardziej imprezowym mieście na Majorce. Dzieciaki pokochają aquapark oraz Marineland, park rozrywki z delfinarium i dużym akwarium z rekinami i krokodylami. Jeśli szukacie spokoju, wybierzcie północną część wyspy, np. Alcudia z najdłuższą plażą i średniowiecznym miastem wybudowanym na miejscu dawnej rzymskiej stolicy. Wypoczywający tu turyści, poza plażowaniem, mogą cieszyć się spacerami po otoczonej murami obronnymi zabytkowej starówce.

Reklama

Zwiedzanie: Miasta jak z bajki

Nie tylko rajskie laguny wyspy przyciągają jak magnes. Ale i zabytkowe miasta z romantycznym klimatem. W stolicy Palma de Mallorca najlepiej wypożyczyć rower (ok. 6 euro/ dzień) i na dwóch kółkach zwiedzić starówkę i katedrę La Seu (Catedral de Santa María de Palma de Mallorca), XIV-wieczny zamek Castillo de Bellver czy gotycki pałac królewskiej rodziny - Palacio Real de La Almudaina. A na koniec pamiętajcie, by przejechać promenadą wzdłuż morza i nacieszyć się niezapomnianymi widokami.

Warto odwiedzić też Valldemossę (17 km od stolicy), malownicze miasteczko, gdzie pianista i kompozytor Fryderyk Chopin spędził trzy miesiące zimowych wakacji z ekscentryczną francuską pisarką George Sand. Słynna para nocowała między innymi w klasztorze kartuzów, do dziś jednym z najsłynniejszych zabytków Majorki. Jednak miano najpiękniejszego miasteczka należy do Sóller. Podziwiając kościoły i pałace, nie zapomnijcie o pięknym... dworcu kolejowym i przejażdżce zabytkowym tramwajem.

Przyjemności: Kuchnia i zakupy

Do znakomitej hiszpańskiej kuchni nie trzeba dziś przekonywać. A cieplejsza niż u nas jesień pozwala korzystać jeszcze z restauracyjnych ogródków czy tarasów. I zajadać pyszną paellę czy migdałowe ciasteczka, popijając kieliszkiem miejscowego wina. Te najlepsze pochodzą z winnic Porres czy Manacor.

Warto też zwrócić uwagę na likiery, np. popularny Tunel de Mallorca. Charakteryzuje się zielonym kolorem i wyczuwalnym smakiem mięty oraz anyżu. Niewiele osób wie, że na Majorce powstaje również... gin! Według wielu, najlepszy jest Ginebra de Mahón.

Informacje

Baleary to archipelag śródziemnomorskich wysp, a równocześnie jeden z autonomicznych regionów Hiszpanii. Są to cztery większe wyspy oraz kilka małych, niezamieszkałych wysepek. Stolicą regionu jest Palma.

Samolotem, np. z Ryanair dotrzemy na Majorkę bezpośrednio (ok. 900 zł) w ciągu trzech godzin.

Zakupy: Majorka słynie z produkcji sztucznych pereł z masy otrzymywanej z łusek ryb zmieszanej z żywicą. Takiej pięknej biżuterii szukajmy w sklepach jubilerskich "z tradycjami", zwłaszcza w Palmie i Manacor. Warto też kupić siurell, czyli oryginalne gliniane figurki przedstawiające zwierzęta albo ludzi w maskach zwierząt.

Dominika Frankowska

Olivia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje