Mam lokal do wynajęcia
Najważniejsze jest zawarcie pisemnej umowy z przyszłym najemcą. Dowiedz się, co powinna ona zawierać.
- Chcę wynająć moje mieszkanie. Jak mam zadbać o swoje prawa? - zapytała.
- Przede wszystkim powinna pani zawrzeć umowę z najemcą. Warto szczegółowo opisać w niej stan mieszkania i jego wyposażenia. Można to także zrobić w dołączonym do umowy protokole zdawczo-odbiorczym. Zwyczajowo ustalana jest też kaucja.
- W jakiej powinna być wysokości?
- Zazwyczaj jest to równowartość od jednego do trzech miesięcznych czynszów (z dnia zawarcia umowy).
- A kto ponosi koszty napraw?
- Można to uregulować w umowie. Jeśli nie, pani obowiązkiem jest umożliwienie korzystania z lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem.
- Co to znaczy?
- Przede wszystkim musi pani zapewnić sprawne działanie instalacji gazowej, wodociągowej, CO (bez armatury i wyposażenia). Najemca ponosi natomiast koszty drobnych napraw. Na przykład malowania ścian, napraw instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie z mediów.
- A co, jeśli najemca nie płaci czynszu?
- Jeśli zalega za co najmniej trzy okresy rozliczeniowe, może pani wypowiedzieć mu umowę najmu. Powinna go jednak pani zawiadomić o tym na piśmie. I wyznaczyć miesięczny termin na uregulowanie zaległości.
- W jakiej sytuacji mogę jeszcze wypowiedzieć umowę?
- Jeśli zawarła ją pani na czas określony, można ją wypowiedzieć tylko, gdy taka możliwość została przewidziana. Czyli w ściśle określonych sytuacjach, jak np. zaleganie z czynszem, korzystanie z lokalu sprzecznie z umową.
- A co z umową na czas nieokreślony?
- Może ją pani wypowiedzieć na warunkach, jakie zostały w niej ustalone. I jeszcze jedno. Proszę pamiętać o konieczności odprowadzenia podatku za wynajem mieszkania,
art. 4-11 ustawy z 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, art. 672- 679 Kodeksu cywilnego
Umowa najmu
Powinna zawierać dane wynajmującego i najemcy, okres wynajmu. Należy w niej określić prawa i obowiązki stron (naprawy, możliwość podnajmu). Także wysokość czynszu i innych opłat, sposób regulowania, odsetki za zwłokę, podwyżkę czynszu. Ponadto wysokość kaucji, jej przeznaczenie, warunki wypowiedzenia.
Izabela Rogowska, mgr ekonomii, absolwent Studium Prawa Handlowego