Masz takie naczynia w domu? Mogą być warte majątek

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Moda na PRL wraca. A na niej, jak się okazuje, można nieźle zarobić. Wystarczy dokładnie przejrzeć zakurzone pudła. A nuż czai się w nich przedmiot, za którym szaleją obecnie kolekcjonerzy. W cenie są szczególnie ceramika i szkło. Sprawdź czy nie masz ich w domu.

Cenne naczynia z PRL-u. Sprawdź czy masz w kredensie. Możesz nieźle zarobić
Cenne naczynia z PRL-u. Sprawdź czy masz w kredensie. Możesz nieźle zarobićARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

W PRL-u znajdowały się w każdym domu. Swoimi kolorami i formami ozdabiały wnętrza kredensów, pełniąc także swoją użytkową funkcję - codziennych serwisów obiadowych lub zestawów kawowych. Wkrótce jednak, na długie lata, słuch o nich zaginął. Aby dzisiaj kolekcjonerzy znów oszaleli na ich punkcie.

Cenne naczynia z PRL-u. Sprawdź czy ich nie masz

Ceramika i szkło z PRL-u, w tym wszelkie kubki, talerze, patery i filiżanki, przeżywają swój renesans, będąc nazywanymi przez kolekcjonerów "rzemieślniczymi dziełami sztuki". Przyciągają uwagę bogatym wzornictwem, będąc wyjątkowo niecodzienną odmianą dla popularnych dziś szklanych lub porcelanowych zestawów stołowych.

Naczynia w stylu vintage, które pamiętają czasy naszych babć, są dziś barwną alternatywą dla nowoczesnego wzornictwa. Poszukują ich również kolekcjonerzy. A za niektóre są w stanie naprawdę sporo zapłacić.

- W cenie są dziś przede wszystkim wszelkie przedmioty w stylu "new look", czyli w świeżym powiewie designu, który pojawił się pod koniec lat 50. i 60. za sprawą Instytutu Wzornictwa Przemysłowego - wyjaśniał w rozmowie z Interią Marcin Ciężarkiewicz, kolekcjoner vintage i PRL-u, uczestnik programu "Łowcy skarbów. Kto da więcej" emitowanego w TV4.

Kolekcjonerzy uważnie rozglądają się również za szkłem ząbkowickim czy figurkami zwierząt i stylizowanych postaci z Ćmielowa. Tych warto więc poszukać na strychu.

Przeszukaj zawartość kredensów. Na tych perełkach nieźle zarobisz

W PRL-u świadectwem luksusu były przede wszystkim kryształy. Wytwarzane w renomowanych polskich fabrykach zachwycały kształtami i kolorami, będąc odzwierciedleniem długiej, polskiej tradycji szklarskiej.

Dziś zestaw kryształów z PRL-u na popularnych serwisach ogłoszeniowych kosztuje nawet 9 tys. złotych. Za nieco mniejsze, kryształowe wazony dostać można 100 złotych. Zestawy kieliszków często dobijają kwoty 500 złotych. Za niektóre egzemplarze kolekcjonerzy są w stanie zapłacić spore pieniądze.

Przeszukaj zawartość kredensów. Na tych perełkach nieźle zarobisz
Przeszukaj zawartość kredensów. Na tych perełkach nieźle zarobiszARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Poszukiwane są szczególnie zestawy porcelany - najlepiej te z sygnaturami polskich wytwórni, na przykład Ćmielowa. Pasjonaci czasów PRL-u rozglądają się również za szklankami do herbaty i kawy, szczególnie tymi, które posiadają na sobie wzory kropli wody czy kropek. W cenie są również zestawy sztućców czy emaliowane kubki i dzbanki.

Nie pozostaje więc nic innego, jak przejrzeć stare kartony. A nuż czekają w nich te pamiątki z przeszłości, za którymi szaleją kolekcjonerzy. By dowiedzieć się czy dany przedmiot rzeczywiście jest cennym artefaktem z przeszłości, wystarczy poszperać nieco w internecie.

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk o przyczynach nowotworów: Dieta decydujeINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas