Masz ten dokument z czasów PRL-u? Dziś może mieć wysoką wartość

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

W naszych domach wśród starych dokumentów, które zachowaliśmy z czasów PRL-u, może skrywać się cenny relikt. Niemal milion Polaków wciąż posiada książeczki mieszkaniowe, które niegdyś były popularną formą oszczędzania. Niestety w latach 90. znacznie straciły na wartości. Dziś, dzięki licznym zmianom w prawie, dokument ten może mieć wysoką wartość, a my możemy przeznaczyć go na różne cele mieszkaniowe.

Masz wciąż ten dokument z PRL-u? Dziś może być wiele wart
Masz wciąż ten dokument z PRL-u? Dziś może być wiele wartWojtek Laski/East News/123RF/PICSELEast News

Mogłoby się wydawać, że przedmioty i dokumenty, które miały dużą wartość w czasach PRL-u, dzisiaj są zupełnie bezużyteczne. Nic bardziej mylnego. Wielu z nas wciąż przechowuje w swoich domach pamiątki, w tym książeczki mieszkaniowe. Jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę, że ten niepozorny dokument może mieć dziś dużą wartość, która czasami i wielokrotnie przewyższa sumę wpłaconych środków. 

Czym jest książeczka mieszkaniowa? Dziś może być wiele warta

Niestety hiperinflacja, która miała miejsce w okresie transformacji ustrojowej w latach 1989-1990 spowodowała spadek wartości zgromadzonych środków. Jak się jednak okazuje, do dziś niemal milion Polaków posiada stare książeczki mieszkaniowe. Dzięki zmianom prawnym oraz wprowadzeniu premii gwarancyjnej dokumenty te na nowo zyskały wartość, a Polacy wciąż mogą je spieniężyć.

Swego czasu szczególną popularnością cieszyły się książeczki mieszkaniowe wydane przez PKO Bank Polski
Swego czasu szczególną popularnością cieszyły się książeczki mieszkaniowe wydane przez PKO Bank PolskiWojtek Laski/East NewsEast News

Jak uzyskać środki ze starych książeczek mieszkaniowych?

Od lat 90. wprowadzono wiele zmian w prawie, które znacząco wpłynęły na sposób korzystania z książeczek mieszkaniowych. Jednakże wciąż możemy wykorzystać środki z dokumentu, a także premię gwarancyjną, o ile taka nam przysługuje. Istnieją jednak pewne ograniczenia, a także warunki, które musimy spełnić.

Aby uzyskać środki, musimy zlikwidować mieszkaniowy depozyt. Dzięki temu możemy otrzymać nie tylko początkowy wkład i zgromadzone odsetki, ale również premię gwarancyjną. Wszystko zależy jednak od daty założenia dokumentu. Premia gwarancyjna przysługuje nam jedynie wtedy, gdy nasza książeczka została założona przed 24 października 1990 roku. Pozostałe osoby po likwidacji książeczki otrzymają jedynie wkład początkowy i zgromadzone odsetki.

Aby otrzymać premię gwarancyjną, musimy spełnić kilka warunków
Aby otrzymać premię gwarancyjną, musimy spełnić kilka warunkówWojtek Laski/East NewsEast News

Jak dostać premię gwarancyjną?

Aby otrzymać premię gwarancyjną, musimy zarejestrować książeczkę mieszkaniową w banku, który ją obsługuje i zastosować się do wyznaczonego tam terminu. Jeśli tego nie zrobimy, mogą spotkać nas problemy przy próbie jej spieniężenia. Następnie musimy skorzystać z instrukcji udostępnionej m.in. przez PKO Bank Polski.

Na co możemy przeznaczyć kwotę premii gwarancyjnej?

Informacje na temat tego, na co możemy przeznaczyć środki z likwidacji książeczki mieszkaniowej, znajdziemy w artykule rynekpierwotny.pl. Według obowiązujących przepisów pieniądze można przeznaczyć na:

  • kupno i budowę domu,
  • kupno mieszkania,
  • wkład własny,
  • spłatę starego kredytu spółdzielczego,
  • wpłatę na fundusz remontowy,
  • partycypację w TBS (Towarzystwie Budownictwa Społecznego),
  • remont nieruchomości np. wymianę okien, instalacji gazowej lub instalacji elektrycznej.
Środki z likwidacji książeczki mieszkaniowej można przeznaczyć m.in. na budowę domu
Środki z likwidacji książeczki mieszkaniowej można przeznaczyć m.in. na budowę domu123RF/PICSEL

Co wpływa na wysokość premii gwarancyjnej?

Wysokość premii gwarancyjnej nie jest stała i zależy od następujących czynników:

  • wysokości poszczególnych wpłat,
  • ceny 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, 
  • obowiązującej w kwartale/roku wpłaty, 
  • ceny 1 metra kwadratowego ostatnio ogłoszonej przed okresem złożenia wniosku o likwidację książeczki, rodzaju budownictwa, na które zostaną wykorzystane środki z dokumentu.

To specjalista w banku wyliczy nam dokładną wartość premii.

Zwolnij. Fałszywe strony
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas