Pilna wiadomość dla działkowców. Nowy rachunek może zaskoczyć

Polski Związek Działkowców (PZD) poinformował o istotnych zmianach, które wpłyną na wysokość rachunków za prąd dla użytkowników ogródków. Nowe zasady rozliczania zużycia energii elektrycznej na działkach budzą jednak obawy wśród najemców Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Ile działkowcy zapłacą za prąd?
Ile działkowcy zapłacą za prąd? 123RF/PICSEL

Wyższe rachunki za prąd na działkach w 2024 roku? Działkowcy muszą wziąć to pod uwagę

Fakt.pl donosi, że według informacji przekazanych przez PZD, działkowcy muszą liczyć się z wyższymi kosztami za energię elektryczną w bieżącym roku. W pierwszym półroczu 2024 roku opłata za prąd będzie niższa jedynie do zużycia 125 kWh, co stanowi istotne obniżenie w porównaniu do ubiegłego roku.

Niestety, o ile w całym 2023 roku na działkę przypadało 250 kWh, to w pierwszej połowie 2024 roku kwota została zmniejszona do 125 kWh.
czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Polskiego Związku Działkowców

Dotychczasowe zasady rozliczania energii elektrycznej na działkach opierały się na ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Działkowcy mieli możliwość rozliczenia zużycia energii według zamrożonych cen z 2022 roku. 

Niestety, w pierwszej połowie 2024 roku działkowcy mogą liczyć jedynie na pokrycie kosztów za zużycie do 125 kWh. Przekroczenie tej kwoty skutkuje rozliczeniem za dalsze zużycie według aktualnej ceny rynkowej energii, ustalonej przez dostawcę zewnętrznego wobec ROD w 2023 roku.

Polski Związek Działkowców podjął odpowiednie kroki

Nowe zasady rozliczania zużycia energii elektrycznej wzbudziły jednak pewne obawy wśród działkowców. PZD postanowił więc podjąć odpowiednie kroki.

Oczywiście, mając na uwadze zmniejszenie puli "tańszej" energii przypadającej na działkę w 2024 roku, odpowiednio skorygowano kwotę zużycia energii wykazywanej na podliczniku do 125 kWh
napisano.

Pamiętajmy, że wyżej wspomniane rozwiązania będą obowiązywać przez pierwszą połowę 2024 roku, a wszelkie nadwyżki w zużyciu energii elektrycznej będą rozliczane według aktualnych cen energii stosowanych przez dostawcę zewnętrznego wobec ROD. Oznacza to, że rachunki za prąd mogą wzrosnąć. Z tego powodu użytkownicy działek muszą lepiej zaplanować budżet w bieżącym roku.

„Ewa gotuje”: Biszkopt z masą malinowąPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas