Reklama

Mężczyźni uwielbiają ubrania w tym kolorze. Barwa przyciąga ich jak magnes

Co ubranie może powiedzieć o danej osobie? Według psychologii kolorów, barwy stylizacji jakie najchętniej zakładamy dostosowujemy nie tylko do urody czy nastroju, ale ubiorem również staramy się wyrazić swoje cechy charakteru. Czego może dowiedzieć się o drugim człowieku patrząc wyłącznie na jego ubiór?

Co kolor ubrania mówi o Tobie?

Nie jest przypadkowe, że pewne osoby sięgają częściej po ciemne kolory ubrań, kiedy inne wyłącznie po jasne - niezależnie od pory roku. Zdaniem psychologów to, co na siebie zakładamy i nosimy na co dzień, określa m.in.:

 • nastawienie do świata
 • stan duchowy
 • emocje jak np. tęsknota, radość, smutek

Okazuje się, że czasem celowo wybieramy pewne części garderoby, by tym samym poczuć się lepiej -  a więc ubiór może również pełnić funkcję terapeutyczną i pozytywnie oddziaływać na układ nerwowy. Upodobanie do barw zmienia się co prawda wraz z wiekiem, jednak bywa i tak, że zarówno w wieku nastoletnim jak i latach dorosłości zakładamy kolorystycznie podobne do siebie stylizacje, z którymi kojarzeni jesteśmy przez całe życie.

Reklama

Czytaj również: Stroje kąpielowe dla kobiet 50+. Te modele pokochały gwiazdy

Znaczenie kolorów ubrań

Mówi się, że osoby mające w szafie przewagę ubrań w jednym odcieniu są zazwyczaj dość spokojne, a nawet konserwatywne, cechuje je twórczość i kreatywność. Z kolei ci, którzy noszą wielokolorowe stroje i każdego dnia je "miksują" to raczej osobowości spontaniczne, lekkoduchy, o żywiołowym temperamencie, pozytywnie nastawione do życia. Kolory jakie na siebie zakładamy mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wydźwięk. Zazwyczaj zakładamy to, w czym czujemy się najlepiej - mimo, że zawsze spotyka się to z aprobatą otoczenia.

Psychologia kolorów. Dla kogo zarezerwowana jest czerwień, a dla kogo błękit?

Psychologowie uważają, że poprzez ubiór pokazujemy nie tylko swój indywidualny styl, ale także podświadomie chcemy wyrazić swoją osobowość. Przykładowo osoby, które często noszą kolor:

 • Czerwony -  chcą zaznaczyć swoja niezależność, siłę oraz pewność siebie. Czerwień to komunikat o wewnętrznej namiętności i energii. Osoba w czerwonym stroju lubi wyróżniać się w tłumie.
 • Pomarańczowy - chcą wyrazić śmiałość i żądzę przygód. Osoby stawiające na ten kolor są zazwyczaj gadatliwe, z nieprzeciętnym poczuciem humoru i wiedzą czego chcą od życia.
 • Żółty - osoby, które często noszą ten kolor cechuje ambitność, śmiałość i kreatywność. Na ogół są radosne, chętnie rozwijają swoje zainteresowania.
 • Zielony -  przypisuje się ją osobom spokojnym, nie lubiącym wdawać się w konflikty. Zieleń uwielbiają miłośnicy przyrody, uwielbiający przebywać na łonie natury.
 • Biały - biel to kolor symbolizujący niewinność i niezależność. Osoby, które często go wybierają są zazwyczaj wrażliwe i życzliwe.
 • Niebieski - osoby w błękicie wzbudzają szacunek i zaufanie. Są uporządkowane, romantyczne, cenią sobie spokój i ciszę, mają wielu przyjaciół.  
 • Fioletowy - po ubrania w tym odcieniu najczęściej sięgają artyści i osoby uduchowione. Miłośnicy fioletu poprze ubiór chcą wyrazić, że oczekują od innych akceptacji i szacunku.  
 • Różowy - takie ubrania pasują do osób żyjących beztrosko, poszukujących bezpieczeństwa i rodzinnego ciepła. Ubiorem podkreślają swoją wrażliwość, ale także chcą pokazać, że mierzą bardzo wysoko i lubią podejmować wyzwania.  
 • Czarny - ubrania w tej barwie przeważają w szafie wielu osób. Mimo że kojarzone są ze śmiercią, żałobą i smutkiem, jednocześnie wyrażają tajemniczość. Miłośnicy czarnych total loków uważają, że tego typu stylizacje są niezwykle wytworne i ponadczasowe. Niekiedy odbierani są jednak za tych, którzy stoją w cieniu i boją się wchodzić w jakiekolwiek relacje.
 • Brązowy - kolor ten opisuje osobę oddaną pracy i przyjacielską, której może doskwierać poczucie braku bezpieczeństwa. Ubrania brązowe noszą także często twardo stąpający po ziemi artyści, nie przejmujący się zdaniem innych osób.

Zobacz też: Jak kolor naszych ubrań wpływa na nasze samopoczucie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: psychologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy