Międzynarodowy Dzień Przytulania: Jakie korzyści płyną z tej czynności?

Międzynarodowy Dzień Przytulania obchodzimy w tym roku 21 stycznia. "By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu" - powiedziała amerykańska psychoterapeutka Virginia Satir. To niezwykle miłe święto jest doskonałą okazją, by odkryć dobroczynne właściwości płynące z przytulania.

Jakie korzyści płyną z przytulania?
Jakie korzyści płyną z przytulania?123RF/PICSEL

Przytulanie kojarzy nam się bardzo pozytywnie. Jest doskonałym sposobem na okazanie uczuć bliskiej dla nas osoby. Niektórzy nawet twierdzą, że przytulanie może nieść za sobą więcej korzyści niż seks. Dlaczego jednak sama ta czynność wywołuje w nas tyle pozytywnych emocji?

Za wszystkim stoi oksytocyna, czyli hormon, który oddziałuje na narządy w organizmie oraz jako neuroprzekaźnik chemiczny w mózgu. Wydziela się właśnie podczas przytulania. Dzięki uwalnianiu tego hormonu obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu — zmniejsza to napięcie oraz ciśnienie krwi. Wiadomo również, że sam dotyk działa rozluźniająco i przeciwbólowo.

Przytulanie pomaga przy nadciśnieniu

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Południowej Florydy w Tampa wykazały, że w przypadku chorych na nadciśnienie wystarczy codziennie przez około kwadrans lekko uciskać plecy i kark, by po trzech tygodniach ciśnienie krwi spadło do poziomu, który umożliwia zmniejszenie dawki leków. Przytulanie z uciskaniem pleców może być zatem pomocne dla osób, które chorują na nadciśnienie.

Zwiększanie poczucia bezpieczeństwa

Podczas przytulania nasz organizm produkuje również endorfiny, które są odpowiedzialne za lepszy nastrój. Przytulanie zwiększa poczucie bliskości i więzi, co może zwiększyć również poczucie bezpieczeństwa, a w efekcie zmniejszany jest lęk przed samotnością. Oczywistą korzyścią płynącą z przytulania jest również poprawa relacji z ukochaną osobą.

Przytulanie a ochrona serca

Podczas przytulania zwiększamy poziom tlenu we krwi oraz regulujemy puls. Dzięki temu możemy polepszyć pracę serca. Udowodniono, że ludzie, którzy mają skłonności do unikania wszelkich form kontaktu fizycznego, narażeni są na większe ryzyko zapadnięcia na choroby związane z sercem, ze względu na jego przyspieszony rytm.

Przytulanie a układ nerwowy

Okazuje się, że przytulanie ma również niemały wpływ na nasz układ nerwowy. Badania pokazują, że dzieci, które nie otrzymują wystarczającej ilości przytulania, wykazują 20 proc. mniejszą sprawność mózgu. Zatem już od najmłodszych lat przytulanie ma istotne znaczenie dla rozwoju neuronów. Brak okazywania uczuć pod postacią przytulania może powodować osłabienie sprawności układu nerwowego, co zmniejsza zdolność psychiczną i motorykę w trakcie dorosłego życia.

Zobacz także:

„Ewa gotuje”: Sałatka śledziowa w słoikuPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas