Molestowaniu mówimy nie!

Przemoc seksualna wobec dziewcząt i kobiet to nie wyjątek, to codzienność. Podpisz apel o wprowadzenie zmian w prawie, które pomogą skutecznie walczyć z molestowaniem seksualnym.

Powiedz "nie" molestowaniu!
Powiedz "nie" molestowaniu!123RF/PICSEL

Przemoc seksualna wobec dziewcząt i kobiet to nie wyjątek, to codzienność.

Badania pokazują, że:

  • 29% dziewcząt i kobiet doświadczyło fizycznych form molestowania seksualnego, takich jak niechciane dotykanie, przytulanie, całowanie,
  • 24% doświadczyło słownych jego form, np. żartów i komentarzy z podtekstem seksualnym,
  • 11% doświadczyło niewerbalnych form molestowanie, także w Internecie), np. niechcianych, obraźliwych, seksualnie jednoznacznych e-maili lub SMS-ów.

Deklaracje sprzeciwu nie wystarczą, bo dziś polskie prawo uwzględnia jedynie molestowanie w miejscu pracy. Nie chroni jednak przed molestowaniem w szkole czy na ulicy. Potrzebne są zmiany!

Apelujemy o:

  • wprowadzenie do prawa ochrony przed molestowaniem seksualnym w szkole, na uczelni czy w miejscach publicznych,
  • to, aby przepisy jasno określały, że "molestowaniem jest każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności, zastraszanie, poniżanie i upokarzanie; na zachowanie to mogą się składać elementy fizyczne, werbalne lub pozawerbalne"

Kampania jest wspólną inicjatywą Akcji Demokracji, Antyprzemocowej Sieci Kobiet, Feminoteki, Hollaback! Polska, Polskiej Sieci Policjantek, "Tygodnika Powszechnego" i Miesięcznika "Znak".Apel został zamieszczony na stronie Fundacji Akcja Demokracja.

Apel można podpisać tutaj

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas