Reklama

Reklama

Muza Jamesa Joyce'a

W swej książce "Nora Joyce. Żywot prawdziwej Molly Bloom", Brenda Maddox otworzyła czytelnikom nowe perspektywy widzenia zarówno Jamesa Joyce'a, jak i kobiety, która była dlań źródłem pisarskich inspiracji i błogosławieństwem losu.

W roku 1904, po trzech zaledwie miesiącach znajomości z Jamesem Joyce'em, wówczas początkującym pisarzem, młoda kobieta nazwiskiem Nora Barnacle opuściła Irlandię i udała się z nim do Europy - nie zawarłszy z nim ślubu. W taki oto sposób rozpoczął się ich długotrwały i głęboki związek, a później małżeństwo, które trwały przez trzydzieści siedem lat.

Reklama

Książka jest opowieścią o prawdziwej Norze - kobiecie, która wpłynęła na wzbogacenie wyobraźni pisarskiej Joyce'a, stała się pierwowzorem Molly Bloom - jednej z najżywiej dyskutowanych postaci kobiecych w literaturze wieku XX. Jest także opowieścią o Irlandii - o jej historii społecznej zawartej w losach Joyce'a i jego otoczenia z okresu pobytu za granicą. A przede wszystkim jest opowieścią o związku łączącym Joyce'a z Norą, o jej skomplikowanym, pełnym oddania, a chwilami burzliwym uczuciu do ciężko pracującego, skłonnego do kieliszka geniusza pióra.

INTERIA.PL jest patronem medialnym książki.
Przeczytaj więcej, weź udział w konkursie

Dowiedz się więcej na temat: Muza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje