Na co zwrócić uwagę wybierając psa dla rodzin z dziećmi?

Jeśli decydujemy się na zakup lub przyjęcie psa pod swój dach, powinniśmy wcześniej wszystko przemyśleć. To odpowiedzialność na długie lata. Posiadanie psa to nie tylko codzienne obowiązki, karmienie, spacery, szczepienia. Pies będzie z nami spędzał wakacje, będzie się z nami przeprowadzał i rósł z naszymi dziećmi. Wszystko to trzeba wziąć pod uwagę. Czy damy radę? Wybór rasy psa jest szczególnie ważny, kiedy mamy dzieci. Ta wzajemna relacja przemyślana już na samym początku i odpowiednio poukładana przyniesie wiele radości każdej rodzinie. Psu zapewni szczęśliwe życie, a dzieciom radość i naukę odpowiedzialności.

Jeśli mamy małe dziecko, warto rozważyć szczeniaka
Jeśli mamy małe dziecko, warto rozważyć szczeniaka123RF/PICSEL

Dlaczego dobrze, gdy dziecko ma psa

Posiadanie psa w dzieciństwie procentuje w przyszłości. Dzięki przyjacielowi na czterech łapach dziecko uczy się odpowiedzialności, łatwiej nawiązuje relacje z rówieśnikami, kształtuje postawy opiekuńcze. Przy odpowiednim podejściu rodziców, pies w domu, to także dobra okazja, by starsze dziecko miało swoje stałe obowiązki. Korzystny wpływ psa na człowieka wykorzystuje się obecnie często w terapiach wspomagających rozwój, jak dogoterapia czy kynoterapia. Pragmatyczne podejście podsuwa jeszcze jeden argument "za". Przebywanie z psem od urodzenia w jednym środowisku zmniejsza podatność na alergie w dzieciństwie i w późniejszych latach. Naukowcy udowodnili, że kontakt z psami uodparnia nas na potencjalne alergeny pochodzące od tych zwierząt domowych.

Labrador retriever

Dlaczego rasa dla rodzin z dziećmi równa się zawsze labrador? Bo to psy typowo rodzinne. Rzeczywiście mają łagodne usposobienie, są zrównoważone, mają dużą cierpliwość do dzieci, lubią zabawę. Bardzo przywiązują się do domowników. Labradory są posłuszne, nie reagują agresywnie.

Labradory potrzebują ruchu i dłuższych spacerów
Labradory potrzebują ruchu i dłuższych spacerów123RF/PICSEL

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nasze dzieci szybko się nudzą i po tygodniu zabawy z nowym psem, wrócą przed komputer, labrador będzie niepocieszony. To pies, który potrzebuje dużo ruchu i uwagi, lubi też, gdy ma jakieś ciekawe zajęcie i towarzystwo. Wbrew opiniom, że interesuje je tylko lodówka, labradory potrzebują aktywności i dłuższych spacerów.

Pies - spełnienie marzeń i przyjaciel do wszystkiegoInteria.tv

Owczarek szkocki

Znany jako Lassie z książek i filmów, owczarek szkocki (collie) ujmuje łagodnością i lojalnością. To psy pasterskie, urodzeni opiekunowie dzieci. Są bardzo szczęśliwe, gdy uczestniczą w życiu rodziny. Owczarek dożywa kilkunastu lat, na co też warto zwrócić uwagę, dzieci szczególnie przywiązują się do psich przyjaciół i jeszcze ciężej niż dorośli przeżywają stratę psa.

Słynny Lassie rzeczywiście może być najlepszym przyjacielem naszych dzieci
Słynny Lassie rzeczywiście może być najlepszym przyjacielem naszych dzieci123RF/PICSEL

Collie jest bardzo czujny i lubi poszczekać. To może zakłócać sen małego dziecka, które właśnie uśpiliśmy po godzinach kołysania. Mimo to owczarek szkocki sprawdzi się jako pies dla rodziny. Ta piękna sierść, jak z kalendarza, nie bierze się znikąd, starsze dziecko można zaangażować do pielęgnacji, na którą musimy poświęcić trochę czasu.

Bokser

Boksery są świetnymi obrońcami dzieci
Boksery są świetnymi obrońcami dzieci123RF/PICSEL

Boksery to psy wzorowe i posłuszne. Żadna rasa nie wykazuje tak dużej cierpliwości i chęci do zabawy z dziećmi jak bokser, nawet kiedy ma już trochę lat na karku. Są przyjacielskie, otwarte na nowe znajomości, ale oczywiście do obcych podchodzą z dystansem. Są świetnymi obrońcami dzieci. Nazywane najlepszymi nianiami wśród psów. Gdy mamy szczeniaka, zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo dziecka, szczeniaczek potrzebuje nauki w zakresie odpowiedniego obchodzenia się z małym dzieckiem, źle toleruje nerwową atmosferę i hałas. Z czasem nabierze rozwagi, a jego charakter będzie bardzo wyważony i opanowany.

Buldog francuski

Buldog francuski jest idealnym przyjacielem rodziny
Buldog francuski jest idealnym przyjacielem rodziny123RF/PICSEL

Buldog francuski w ostatnim czasie zyskał na popularności. Jest mały, ale masywny, sprawia wrażenie silnego psa. Przy wysokości 30 cm w kłębie, może osiągnąć wagę nawet 14 kg. To pies bardzo towarzyski i opiekuńczy. Jest idealnym towarzyszem rodziny, szczególnie gdy poszukujemy niedużego pieska. To rasa podatna na alergie i inne choroby, dlatego dobrze, by właściciel wiedział, jak o niego dbać. Poza tą wiedzą, od właściciela nie wymaga się szczególnego doświadczenia. Jest odpowiedni jako pierwszy pies w rodzinie, ułożenie buldoga francuskiego nie sprawia wielu kłopotów. 

Pies duży czy mały? Bernardyn czy Yorkshire Terrier?

Bernardyn czy mastif to bardzo duże psy, mimo to są odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Cechuje je łagodność, oddanie i opiekuńczość. W ich przypadku nie charakter może być problemem, a gabaryty. Duży pies z łatwością przewróci dziecko, które właśnie uczy się chodzić. Jednak, gdy ten etap będziemy mieć już za sobą, ci ogromni przyjaciele dadzą naszej rodzinie wiele radości.

Bernardyn to także pies rodzinny
Bernardyn to także pies rodzinny123RF/PICSEL

Pieski na przeciwnym biegunie, czyli miniaturki, jak yorkshire terier to paradoksalnie niekoniecznie lepszy pomysł niż ogromny pies. Pies to nie zabawka, a myślenie, że malutki piesek to żywy pluszak jest karygodne. Małe psy nie przepadają za małymi dziećmi, które próbują traktować je jak zabawki. Kości mają bardzo delikatne, więc zabawa z kilkulatkiem może skończyć się źle dla oboga.

Yorkshire Terrier to piesek bardzo rodzinny, ale niezwykle delikatny
Yorkshire Terrier to piesek bardzo rodzinny, ale niezwykle delikatny123RF/PICSEL

Jeśli jednak odpowiednio będziemy traktować pieska i tego nauczymy także nasze dziecko, yorkshire odwdzięczy się swojemu małemu przyjacielowi świetną zabawą i wielkim oddaniem. Pieski te lubią jak się je nosi na rękach i przytula. Pamiętajmy, że wymagają pielęgnacji, są niestety bardzo chorowite. Na to też należy zwrócić uwagę, chory pies nie ma ochoty na zabawę i wymaga specjalnego traktowania również przez dzieci.

Szczeniak i małe dziecko

Jeśli mamy małe dziecko, warto rozważyć szczeniaka. Choć oznacza to dwójkę maluchów w domu i podwójne obowiązki, nasze wysiłki zaowocują w przyszłości. Piesek od początku przyzwyczai się do obecności dzieci w jego nowym domu, dziecko będzie w sposób naturalny rosło razem z czworonogiem. Jeśli zdecydujemy się na szczeniaka, weźmy pod uwagę, jakim będzie psem, gdy dorośnie. Po kilku latach pies będzie już dorosły, a my będziemy mieć w domu przedszkolaka. W początkowym okresie zwróćmy uwagę, by nauczyć psa od małego delikatnego traktowania dzieci.

Pies nierasowy

Pies nie musi być rasowy, by być naszym najlepszym przyjacielem. Choć prawdą jest, że rasa to wskazówka, informacja, czego możemy się spodziewać, jak możemy spełnić oczekiwania psa. Pies z gotowym opisem charakteru i potrzeb to duże ułatwienie. Czasem jednak los postawi na naszej drodze mieszańca albo po prostu chcemy zaopiekować się nierasowym psem ze schroniska.

Posiadanie psa już w dzieciństwie procentuje w przyszłości
Posiadanie psa już w dzieciństwie procentuje w przyszłości123RF/PICSEL

Warto podkreślić, że w takim przypadku, jeśli to nie jest szczeniak, stoi przed nami szczególne zadanie. Decydując się na psa ze schroniska, pamiętajmy, by dobrze poznać przeszłość psa, o ile jest ona znana w schronisku. Warto wiedzieć, że piesek po przejściach, choć mocno potrzebuje domu, musi być specjalnie traktowany i nie od razu będzie wykazywał gotowość do zabawy czy pieszczot. Nieodpowiednie zachowania zarówno dorosłych, jak i dzieci mogą wywołać konflikty i utrudnić adaptację. Należy przedstawić dzieciom jasne zasady postępowania i przygotować je na nową rzeczywistość, jeszcze zanim pies pojawi się w naszym domu. Pies może być szczególnie wrażliwy, jeśli chodzi o swoją miskę, z trudem układać swoje relacje z innymi zwierzętami. Może być nieufny i nieskory do zabawy. Potrzebuje czasu, sporo uwagi i mądrości nowych właścicieli.

Pies i dziecko czego unikać

W wyborze odpowiedniej rasy powinniśmy unikać ras agresywnych, skłonnych do gwałtownych zachowań. Choć badania dowodzą, że agresja u psów to rzecz raczej nabyta niż wrodzona, powstała lista ras psów, których nie możemy trzymać w domu bez pozwolenia. Na liście jest między innymi amerykański pitbulterier, rottweiler czy owczarek kaukaski. Warto o tym pamiętać.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas