Reklama

Na tę wiadomość czekali emeryci w Polsce. Oto wysokość "czternastki". Kiedy przelewy?

Czternasta emerytura, wypłacana w 2023 r. wyniesie 2200 zł netto – poinformował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. "Czternastki" będą wypłacane w tych samych terminach, co renty i emerytury. Aby je otrzymać, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków.

Kto otrzyma czternastą emeryturę?

Ustawa o kolejnym, dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów została podpisana przez prezydenta 19 lipca br. i kilka dni później opublikowana w "Dzienniku Ustaw". Czternasta emerytura będzie wypłacana na stałe tak jak w przypadku "trzynastki".

Aby otrzymać "czternastkę", nie trzeba składać żadnych wniosków. ZUS i inne organy rentowe będą przyznawać i wypłacać to świadczenie z urzędu. "Czternastka" zostanie wypłacona wraz z emeryturą i rentą w taki sam sposób jak świadczenie główne - przelewem lub przekazem gotówkowym - czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama

Czytaj także: Kiedy wypłata "czternastek"? Pierwsze przelewy już pod koniec sierpnia

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że ponad 8 milionów seniorów będzie uprawnionych w tym roku do pobierania czternastej emerytury. Pełna kwota "czternastki" trafi do rąk 6,8 mln osób, z kolei 1,5 mln seniorów otrzyma ją w mniejszej wysokości.

Zasady przyznawania "czternastki" różnią się od kryteriów wypłacania trzynastej emerytury, którą wszyscy emeryci otrzymują w pełnej wysokości.

Czternastą emeryturę w pełnej wysokości otrzymają te osoby, których wysokość comiesięcznego świadczenia brutto nie przekracza 2,9 tys. zł. Do tych, którzy otrzymują wyższe świadczenie, "czternastka" trafi pomniejszona na zasadzie "złotówka za złotówkę". Tegoroczna 14. emerytura ma być wypłacana na przełomie sierpnia i września - czytamy na stronie ministerstwa.

Świadczenie nie przysługuje m.in. sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku oraz emerytom z zawieszonymi świadczeniami. Pieniędzy nie otrzymają również osoby, którym prawo do emerytury lub renty zostało zawieszone na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty tego dodatkowego świadczenia.

"W przypadku osób ze świadczeniem głównym między 2900 zł a 4438,44 zł czternastka zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Na przykład do renty w wysokości 3200 zł będzie przysługiwać czternastka wynosząca 1288,44 zł" - wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Aby czternastka przysługiwała, jej minimalna wysokość musi wynosić co najmniej 50 zł.

Ponadto ZUS informuje, że czternasta emerytura będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie 500+ osób dla niesamodzielnych. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek dochodowy.

Jarosław Kaczyński zdradził wysokość czternastej emerytury

Jarosław Kaczyński ogłosił w niedzielę w Paradyżu, że czternasta emerytura, wypłacana w 2023 roku, wyniesie 2200 zł netto. Jeszcze do wczoraj szacowano, że "czternastka" może być wypłacana w kwocie 1558,44 zł brutto, czyli 1445 zł do ręki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy