Reklama

Reklama

Nad ciepłe morze za niewielkie pieniądze

Gwarancja pogody, wspaniałe pejzaże i zabytki – to znajdziesz na greckich wyspach i na Bałkanach. I wcale nie wydasz na to majątku.

Wielkie greckie wakacje

Spośród 3 tysięcy wysp Grecji nie trzeba wybierać na urlop tych najpopularniejszych. Równie piękne są mniej znane wysepki, gdzie poczujemy prawdziwie grecki klimat.

Itaka - Dom Odyseusza

Rodzinna wyspa bohatera "Iliady" Homera należy do archipelagu Wysp Jońskich. Powinni tam pojechać ci, którzy szukają pięknych krajobrazów, ale też ciszy i spokoju. Niewielka Itaka słynie z malowniczych zatoczek i plaż. Koniecznie trzeba odwiedzić port Vathi, będący stolicą wyspy. W jego pobliżu znajdują się miejsca związane z Odysem: Źródło Aretuzy i Grota Nimf. Na Itakę najlepiej jechać po sezonie, np. we wrześniu, cena wycieczki jest dużo niższa. Warto zrezygnować z pełnego wyżywienia i jadać w miejscowych tawernach, które są dość tanie (np. sałatka 3-4 euro).

Reklama

Thassos - Szmaragdowa wyspa

Morze otaczające wyspę ma kolor szmaragdu. Przeglądają się w nim góry porośnięte piniami. Thassos to stolica plażowania, jest tu wiele szerokich plaż ze złotym piaskiem, np. Tripiti, oraz plaża Saliara z białym marmurowym żwirkiem. Na wyspie znajduje się monastyr Michała Archanioła, gdzie przechowuje się cenną relikwię - gwóźdź z Krzyża Chrystusa. Wczasy na Thassos są o kilkaset złotych tańsze niż np. na popularnej Krecie.

Skopelos - Z plenerami z musicalu "Mamma Mia"

Leży na Sporadach, ma bajkowe plenery z lazurową wodą, biało--niebieskimi domkami, stromymi uliczkami. Nic więc dziwnego, że upodobali ją sobie twórcy musicalu "Mamma mia". Na słynnej Plaży Kasztanowej do tej pory jest bar zbudowany na potrzeby filmu. Architektonicznym skarbem wyspy jest Agios Ioannis, czyli kapliczka na samotnej skale, do której prowadzi 105 stopni wykutych w kamieniu. Od czasu emisji filmu jest to popularne miejsce ślubów, gdyż w niej rozgrywała się scena zaślubin głównych bohaterów musicalu.

Samos - Ojczyzna Pitagorasa

Położona u wybrzeży Azji Mniejszej była miejscem urodzin mędrca Pitagorasa, filozofa Epikura oraz bogini Hery. Na Samos pozostały ruiny świątyni jej poświęconej. Stolicą jest Vathy, gdzie w muzeum archeologicznym jest największy starożytny posąg - 5-metrowy Kuros. Warto zwiedzić Ano Vathy, część miasta z tradycyjnymi domami i kościółkami. Trzeba też wybrać się do Jaskini Pitagorasa, gdzie ponoć matematyk chronił się przed prześladowaniami. Samos jest też ojczyzną słodkiego wina Moschato Aspro, którym można się delektować po trudach zwiedzania. Warto wybrać studio z aneksem kuchennym i samemu robić posiłki, gdyż ceny żywności w marketach są porównywalne z polskimi, a czasem nawet niższe.

Kefalonia - Z dala od zgiełku

Największa z Wysp Jońskich może się poszczycić piękną plażą Myrthos i zjawiskowymi jaskiniami. Drogarati ma wymiary sali koncertowej i zachwyca charakterystycznymi stalaktytami. W Melissani jest podziemne jezioro, które w promieniach słońca ma lazurową barwę. Na północy wyspy leży Fiskardo, wioska, która zachowała wenecką architekturę; jest znana z tawern z najlepszym jedzeniem w bardzo rozsądnych cenach.

Zakynthos - Azyl żółwi

Wyspa szerokich plaż, będących miejscami lęgowymi żółwi Caretta caretta. Najpiękniejsza jest Zatoka Wraku, gdzie można podziwiać wrak łodzi rybackiej z platformy widokowej. Kolejne atrakcje wyspy to Błękitne Groty, sieć jaskiń z turkusową wodą oraz miasto Zakynthos z katedrą św. Dionizosa z okazałą dzwonnicą.

Bałkańska przygoda

Trudno o piękniejsze widoki, lepszą kuchnię i bardziej różnorodną architekturę niż na Bałkanach. Celem naszej podróży w te rejony wcale nie musi być coraz droższa Chorwacja.

Albania - Oaza kontrastów

Coraz więcej Polaków odkrywa dla siebie ten kraj, tym bardziej że stosunek jakości wczasów do ich ceny jest bardzo korzystny. Wielokilometrowe plaże, 15 parków narodowych, starożytne budowle - Albania ma dużo do zaoferowania. Biura podróży proponują wypoczynek w Durrës i Shëngjin nad Adriatykiem oraz w Sarandzie nad Morzem Jońskim, kurorcie, w którym kiedyś spędzali wakacje dygnitarze partyjni. W Durrës można podziwiać największy rzymski amfiteatr na Bałkanach. Warto też odwiedzić Berat zwane "miastem tysiąca okien" ze względu na barwne okiennice na ścianach domów.

Bułgaria - Pachnąca różami

Czarnomorskie wybrzeże Bułgarii to czyste morze, piaszczyste plaże, lecznicze źródła. Baza hotelowa jest duża. Tygodniowy pobyt często nie przekracza 1000 zł. Złote Piaski słyną ze źródeł mineralnych leczących choroby serca, Słoneczny Brzeg to kurort dla osób spragnionych wakacyjnych rozrywek. Sozopol kusi niezwykłą zabudową. Warto też zrobić wycieczkę do Nessebaru - jednego z najstarszych miast w Europie; zobaczyć rezydencję królowej Marii w Bałcziku i delfinarium w Warnie.

Czarnogóra - Czarna perła

Natura nie żałowała Czarnogórcom wspaniałych pejzaży, które dopełniają monastyry wrośnięte w skały, np. Ostrog, oraz urzekające starówki Kotoru i Budvy z labiryntem wąskich uliczek. Jest też przepiękne Jezioro Szkoderskie usiane 50 wysepkami z ruinami średniowiecznych klasztorów. Tanią opcją jest wynajęcie prywatnej kwatery, których jest duży wybór.

Marta Żarska

Kobieta i życie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje