Reklama

Reklama

Najdłużej żyjące psy świata

Największa wada psów? Krótkowieczność – bez zastanowienia odpowiadają właściciele. Trudno się z tym nie zgodzić. Średnia długość życia najlepszego przyjaciela człowieka wynosi zaledwie 11 lat, a to zdecydowanie za krótko. Zdarzają się jednak wyjątki: oficjalny rekordzista przeżył prawie 30 lat!

Australian cattle dog: pies Bluey

Według Księgi Rekordów Guinnessa najdłużej żyjącym psem był Australian cattle dog o imieniu Bluey, który został uśpiony 14 listopada 1939 r. w wieku 29 lat i 160 dni. Właścicielami słynnego psa była para Australijczyków: Les i Esma Hall, do których trafił on jeszcze jako szczeniak w 1910 r. Bluey, jak na psa pasterskiego przystało, całe swoje życie przepracował, pilnując stad owiec oraz bydła.

Australian cattle dogi zostały wyhodowane do zaganiania półdzikiego australijskiego bydła i do dziś świetnie sprawdzają się w tej roli. Te niewysokie i krępe psy są inteligentne oraz pełne temperamentu, dlatego potrzebują wielu zajęć oraz ruchu. Największą przyjemność czerpią z pracy, do której zostały stworzone.

Reklama

Kiedy naukowcy przyjrzeli się bliżej Australian cattle dogom, okazało się, że psy te żyją dłużej niż przedstawiciele innych ras podobnej wielkości. Jednak różnica ta wynosi zaledwie rok i nie tłumaczy tajemnicy długowieczności Blueya. Może sekret tkwi w szczęśliwym życiu, jakie wiódł na farmie, robiąc to, co kochał?

Kelpie: suczka Maggie

Nieoficjalny rekord należy jednak do innego czworonoga. W kwietniu 2016 r. świat obiegła wiadomość o śmierci suczki rasy kelpie - Maggie, która prawdopodobnie była najstarszym domowym psem. Za tęczowy most odeszła w wieku ponad 30 lat, ale niestety, jej właściciel - australijski farmer Brian McLaren z Wolsthorpe, nie posiadał dokumentów, które potwierdzałyby jej wiek.

Kelpie wyhodowano w Australii do zaganiania owiec. Obecnie wykorzystuje się je również do pracy z bydłem. Charakterystyczną cechą ich pracy jest... wykorzystywanie siły spojrzenia. Podczas pasienia kelpie intensywnie wpatruje się z zwierzęta, by wywrzeć na nie nacisk. Obdarzone dużym temperamentem, podobnie jak Australian cattle dogi, potrzebują jakiegoś zajęcia. A tego Maggie na pewno nie brakowało.

W 2015 r. Maggie i Briana odwiedzili dziennikarze stacji 7NEWS Perth. Jak widać w poniższym materiale, niemal do końca swojego życia cieszyła się kondycją, której mogłyby jej pozazdrościć kilkunastoletnie psy.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy