Najlepsze kwiaty na cmentarz

Przed dniem Wszystkich Świętych wielu z nas częściej niż zwykle odwiedza cmentarze. Nie tylko z powodu pamięci o bliskich, ale również dlatego, aby odpowiednio przygotować nagrobki. Oprócz ich dokładnego czyszczenia, pastowania i konserwacji elementów drewnianych, niektórzy chcą je ozdobić kwiatami. Część stawia na klasyczne chryzantemy w donicach, które szybko marnieją. Oprócz nich można również sięgnąć po inne gatunki, które są łatwe w pielęgnacji i wyglądają równie atrakcyjnie. Jakie rośliny najlepiej nadają się na cmentarne pomniki? Które z nich można zasadzić w gruncie, a które sprawdzą się w donicach?

Nagrobki
Nagrobki ©123RF/PICSEL

Chryzantemy. Klasyka na cmentarzu

Chryzantemy
©123RF/PICSEL

Chryzantemy kojarzą się z dniem Wszystkich Świętych. W okresie poprzedzającym to wydarzenie przy cmentarzach powstaje wiele stoisk, na których można je kupić. Ustawione w donicach na nagrobku będą atrakcyjne jedynie do pierwszych przymrozków. Aby wytrzymały ujemne temperatury, trzeba osłonić doniczkę: np. styropianem. To spowoduje, że mróz nie porazi delikatnych korzeni rośliny, która będzie ozdobą przez kilka miesięcy. Jeśli chryzantemę ustawi się wcześniej na pomniku, warto pamiętać o jej regularnym (ale oszczędnym) podlewaniu. Żeby chryzantema się intensywniej rozrastała, warto oberwać jej wierzchołki. Ten zabieg pobudzi ją do lepszego wzrostu.

Chryzantema w gruncie

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby chryzantema rosła w gruncie (na grobie ziemnym lub obok niego). Jednak rośliny kupione i zasadzone bezpośrednio przed dniem Wszystkich Świętych mogą źle znieść pojawiające się przymrozki. Chryzantema powinna być umieszczona jak najwcześniej, aby mogła zaaklimatyzować się w nowym podłożu. Sprawi to, że będzie bardziej odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto pamiętać, że roślina wytwarza bardzo płytki system korzeniowy, dlatego grunt pod nią musi być dobrze przygotowany. Należy go rozluźnić i przygotować warstwę drenażową na dnie dołka, aby zebrana wilgoć nie spowodowała gnicia korzeni. Chryzantema powinna być zaściółkowana korą albo stroiszem, a młode egzemplarze osłonięte przed zimą matą, agrowłókniną albo stroiszem.

Nie tylko chryzantemy

Wrzosy
©123RF/PICSEL

Choć chryzantema jest najpopularniejszą rośliną na cmentarzach, coraz częściej można spotkać groby ozdobione wrzosami. Niestety, te kupione w sklepach ogrodniczych i wyeksponowane w donicach nie przetrwają zimy. Dlatego warto zasadzić je w gruncie. Nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, o ile spełni się kilka warunków. Podłoże powinno być żyzne (najlepiej próchnicze), a po umieszczeniu roślin w ziemi, zaściółkowane korą. Wrzosy powinny być podlewane regularnie niewielką ilością wody tak, aby była delikatnie wilgotna. Wiosną, wystarczy wrzosy delikatnie przyciąć, co sprawi, że się rozkrzewią i będą ozdobą przez kilka lat.

Inną rośliną, która z powodzeniem może być zasadzona na cmentarzu, jest barwinek pospolity. Ta zimozielona krzewinka bardzo szybko się rozrasta, i znana jest z tego, że idealnie zadarnia porastającą powierzchnię. Rośnie najlepiej na stanowisku cienistym oraz półcienistym, ale może być również umieszczony w pełnym słońcu (wtedy wymaga jednak częstszego podlewania). Jeśli barwinek ma dobre warunki do wzrostu, pojawiają się na nim drobne, fioletowe kwiaty, które mogą utrzymywać się nawet do jesieni.

Dobrym pomysłem jest również ustawienie na nagrobku kapusty ozdobnej. Roślina najbardziej atrakcyjna jest jesienią, kiedy jej liście zmieniają kolory na intensywną purpurę, fiolet czy biel. Niestety, kapusta jest rośliną jednoroczną, więc jej uprawa w gruncie jest nieopłacalna. Na szczęście jesienią wiele sklepów ogrodniczych posiada piękne egzemplarze, które można ustawić na nagrobkach w donicach.

Krzewy na cmentarzu

Bukszpan
©123RF/PICSEL

Jeśli przestrzeń wokół grobu na to pozwala, można w przyszłości zastanowić się nad umieszczeniem wokół niego różnych krzewów, które mogą być całoroczną ozdobą. Wysoką odpornością na niekorzystne warunki odznacza się bukszpan. Dodatkowo nie ma zbyt wielu wymagań uprawowych, a do tego poradzi sobie w miejscach o ubogiej glebie. Jego zaletą jest możliwość przycinania, co sprawia, że można dopasować jego kształt do otoczenia. Bukszpan sprawdzi się jako samodzielna ozdoba, ale także obwódka nagrobka.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas