Reklama

Reklama

Nie daj się oszukać. Przestępcy podszywają się pod ZUS

Już nie "na wnuczka” i nie "na policjanta”. Oszuści coraz częściej korzystają z metody "na panią z ZUS-u”. Na czym ona polega ów trik i jak nie paść jego ofiarą? Sprawdź.

- W ostatnich dniach otrzymujemy od klientów zgłoszenia z informacją, że otrzymali połączenia z numeru infolinii ZUS 22 560 16 00 (wyświetlany na telefonie klienta) - gdzie osoba łamaną polszczyzną zapytała, czy klient potwierdza zmianę numeru telefonu do konta PUE oraz czy w imieniu ZUS ma poinformować banki o zmianie numeru telefonu - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Oszustwo przez telefon. Jak nie dać się nabrać?

W tego rodzaju oszustwie przestępcy wykorzystują metodę spoofingu telefonicznego. Pozwala ona na podszywanie się pod dowolny numer lub kontakt w telefonie. Mimo że w rzeczywistości dzwoni lub pisze ktoś inny, nasz telefon wyświetla inną informację o dzwoniącym — w tym przypadku numer infolinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Znane są też przypadki podszywania się pod numery banków i innych urzędów.

Reklama

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przypomniał raz jeszcze, że konsultanci infolinii nigdy ZUS nie dzwonią do klientów w sprawie zmiany numerów telefonów do konta na PUE ZUS-u czy też zmiany numerów telefonów w bankach. 

Pracownicy ZUS-u kontaktują się jedynie w sprawach dotyczących wezwania na kontrolę zwolnienia lekarskiego lub w sprawach związanych z prowadzoną w ZUS konkretną sprawą danego klienta.

Przeczytaj również:

Poczta Polska ostrzega. Groźne SMS-y z informacją o dopłacie

Kolejne SMS-owe oszustwo - złodzieje podszywają się pod aplikację mObywatel

SMS o kwarantannie? Uważaj, to podstęp!

Zobacz także:INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | oszustwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy