Reklama

Nie tylko 500 plus. Wszystkie dopłaty i ulgi dla rodzin z dziećmi

Rodzina 500 plus to tylko jedno z wielu świadczeń, jakie mogą pobierać polskie rodziny z dziećmi. Co jeszcze im przysługuje? Oto lista wszystkich dopłat i ulg dla rodzin z dziećmi, z których warto skorzystać w 2022 roku. Rządowa pomoc nie ogranicza się jedynie do rodziców, ale to właśnie oni mogą liczyć na największe wsparcie finansowe.

500 plus to program, poprzez który od 2016 roku polski rząd pomaga rodzinom z dziećmi. Świadczenie już samo w sobie stanowi dla nich wielkie wsparcie, jednak jest jedynie kroplą w morzu wszystkich benefitów, na które mogą liczyć rodzice. 

Przypominamy więc, z jakich innych dopłat i ulg dla rodzin z dziećmi można skorzystać. Warto zapoznać się z naszą listą tak, aby zaoszczędzić, jak najwięcej pieniędzy.  

500 plus to nie wszystko: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie w ramach Polskiego Ładu. Rodzice mogą liczyć na wsparcie w kwocie aż 12 tysięcy złotych, jednak trzeba pamiętać, że środki w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego są wypłacane na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończonego 35. miesiąca życia.

Reklama

Tylko w 2022 roku rząd planuje przeznaczyć na ten cel około 3,1 mld złotych. Dopłata do dzieci jest niezależna od dochodów i nieopodatkowana. Może być wypłacana w dwóch wariantach, a wybór zależy od samych rodzin:

 • 500 złotych miesięcznie przez 24 miesiące
 • 1000 zł miesięcznie przez 12 miesięcy

500 plus to nie wszystko: Dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku

Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym zakłada również inną ulgę dla rodzin z dziećmi, a mianowicie dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku lub klubie dziecięcymW 2022 roku na ten cel zostanie przeznaczone aż 520 mln złotych.

 • Dotyczy to pierwszych lub jedynych dzieci w rodzinie, które uczęszczają do żłobka, klubu dziecięcego są pod opieką dziennego opiekuna.
 •  Rodzice mogą liczyć na maksymalnie 400 złotych miesięcznie, w zależności od wysokości opłaty ponoszonej przez rodziców malucha.
 • W przypadku świadczenia nie obowiązuje maksymalne kryterium dochodowe

500 plus to nie wszystko: Ulga podatkowa na dziecko

Małżeństwa, których dochód nie przekracza 112 tys. złotych, mogą odliczyć od podatku 92,67 złotych miesięcznie, co stanowi aż 1112,04 złotych w skali roku. Taka sama ulga podatkowa na dziecko przysługuje na drugiego potomka niezależnie od dochodów, jakie osiągają rodzice. Na trzecie i czwarte dziecko przysługuje natomiast kolejno - 2000,04 i 2700 złotych w skali roku.

500 plus to nie wszystko: Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny stanowi system atrakcyjnych zniżek i uprawnień dla rodzin z przynajmniej trojgiem dzieci. Warto wyrobić ją, aby cieszyć się rabatami w branży spożywczej, paliwowej, bankowej, kulturalnej i rekreacyjnej.

KDR gwarantuje też inne udogodnienia, takie jak łatwiejszy dostęp do wielu usług. Funkcjonuje zarówno w instytucjach publicznych, jak i wielu prywatnych firmach. 

500 plus to nie wszystko: Dopłaty do prądu lub dopłaty do gazu

Na dopłaty do prądu, lub dopłaty do gazu mogą liczyć zarówno rodziny z dziećmi, jak i pozostali obywatele RP, którzy osiągają stosunkowo niewielkie dochody. Polski rząd wprowadzając dodatek osłonowy, chce wynagrodzić najuboższym obywatelom drastyczny wzrost cen energii.

Całkowita kwota, jaką można zaoszczędzić w ramach tej ulgi, zależy oczywiście od zarobków. Aby otrzymać dodatek osłonowy, miesięczny dochód netto obywatela nie może przekroczyć: 

 • 2100 zł na osobę w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 
 • 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego


Zgodnie z powyższym, osoby mieszkające same otrzymają do 400 złotych rocznie, gospodarstwa 2 lub 3-osobowe mogą zyskać 600 zł rocznie, a 4 lub 5-osobowe nawet do 850 zł rocznie. Jeśli natomiast w domu mieszka 6 lub więcej osób rekompensata za prąd w ramach dodatku osłonowego wyniesie maksymalnie 1150 zł rocznie.

500 plus to nie wszystko. Ulgi dla rodzin zagrożonych ubóstwem energetycznym

Rodziny zagrożone tzw. ubóstwem energetycznym, czyli prowadzące gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne mogą liczyć na jeszcze wyższe rekompensaty finansowe, jeśli tylko odnotują swoje źródło ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków. 

Takie osoby mogą liczyć na ulgę dla rodzin w wysokości:

 • maksymalnie 500 złotych  rocznie w przypadku gospodarstw jednoosobowych
 • maksymalnie 750 złotych rocznie w przypadku gospodarstw, do których należą 2 lub 3 osoby
 • maksymalnie 1062, 50 złotych rocznie w przypadku gospodarstw, do których należy 4 lub 5 osób 
 • maksymalnie 1437, 50 złotych rocznie w przypadku gospodarstw, do których należy 6 lub więcej osób

500 plus to nie wszystko: Dopłaty do węgla

Polski rząd planuje dopłaty do węgla, które mają zrekompensować obywatelom wzrost cen opału, który ze średnich 996 złotych za tonę podrożał do nawet 2000-3000 złotych za tonę. 

To kolejna dobra wiadomość dla rodzin z dziećmi i pozostałych Polaków, którym ceny surowca spędzają sen z powiek. Plan najprawdopodobniej zacznie obowiązywać w sierpniu tak, aby wszyscy zdążyli zaopatrzyć się w surowiec przed sezonem grzewczym 2022/2023. 

Na pomoc dla indywidualnych odbiorców przeznaczone zostaną w sumie 3 mld złotych, a maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony węgla wyniesie 750 zł brutto. Wiadomo już, że cena węgla wyniesie 996 zł za tonę węgla. 

500 plus to nie wszystko: Dopłaty do kredytów

Rodzice, którzy spłacają kredyt, mogą również skorzystać z dopłat do kredytów, które są odpowiedzią polskiego rządu na podwyżki stóp procentowych. Łączna wartość wsparcia w ramach tego programu to 1,4 mld złotych w 2022 roku i aż 2 mld złotych w 2023 roku. 

Rodziny, które z uwagi na podwyżki rat kredytów nie są w stanie ich spłacać, mogą liczyć na dopłaty w wysokości do 2 tys. złotych miesięcznie na okres maksymalnie 3 lat. Jest to łącznie zwrotne wsparcie do 72 tys. zł, przy czym nawet 22 tys. złotych może zostać umorzone.

Skorzystanie z tej ulgi jest możliwe w przypadku, gdy spełniony jest przynajmniej jeden z warunków: 

 • minimum jeden z kredytobiorców jest osobą bezrobotną
 • miesięczne koszty kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 procent miesięcznych dochodów, które po odjęciu kosztów kredytu nie wynoszą więcej niż 1552 złotych na osobę w gospodarstwach jednoosobowych lub 1200 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

500 plus to nie wszystko: Wakacje kredytowe

Chwilowym wsparciem dla rodzin w trudnej sytuacji finansowej mogą być również wakacje kredytowe, z których mogą skorzystać osoby z kredytem hipotecznym w złotówkach. W ich ramach kredytobiorcy mogą wnioskować co kwartał o przesunięcie jednej raty kapitałowo-odsetkowej. 

 • W ciągu roku w sumie można więc odroczyć spłatę czterech rat kredytowych - po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku. 
 • Od odroczonych w ramach wakacji kredytowych rat kredytu nie będą naliczane dodatkowe odsetki.

Czytaj również: 

Ustawa obniżająca dolną stawkę PIT z 17 do 12 procent z podpisem prezydenta

500 plus. Trzy największe zmiany w wypłacaniu pieniędzy. O tym musisz pamiętać 

Dodatkowe 1000 złotych do zasiłku rodzinnego. Do kiedy złożyć wniosek? 

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko | Rodzina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama